Přes církevní restituce u lidovců nejede vlak, říká Daniel Herman

Daniel Herman - Foto: Marián Vojtek

Daniel HermanFoto: Marián Vojtek

Po třech letech se KDU-ČSL vrací do Poslanecké sněmovny. A tvrdí, že chce dělat novou politiku. Jakou váhu budou lidovci mít při sestavování nové vlády? A je taktické předem se spojovat s hnutím ANO? Otázky pro bývalého ředitele Ústavu totalitních režimů a poslance zvoleného za KDU-ČSL Daniela Hermana.

Vstup do vlády, to je nyní pro lidovce jedna ze tří základních možností, shrnuje Daniel Herman v rozhovoru s Veronikou Sedláčkovou. „Můžeme vstoupit do koalice, být v opozici, nebo podporovat menšinovou vládu. Jiné možnosti neexistují,“ říká. 

Čtěte také: Přepis celého rozhovoru Veroniky Sedláčkové s Danielem Hermanem

Pokud by lidovci měli vstoupit do vlády, mělo by to být s hnutím ANO – naopak pokud skončí v opozici, opět to bude společně. „V žádném případě bychom nevstoupili do duální koalice pouze za podpory hnutí ANO,“ zdůrazňuje. 

Jak všechno nakonec dopadne, zatím Daniel Herman nechce předjímat. I proto, že míček, jak tvrdí, je podle něj nyní na straně sociální demokracie. „Důležitou roli samozřejmě budou hrát i programové faktory,“ dodává. 

Sporným bodem by se mohla stát třeba otázka církevních restitucí. U těch totiž lidovci – na rozdíl od hnutí ANO – mají jasno: restituce pro ně jsou uzavřenou kapitolou. „A přes to nejede vlak,“ říká. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.  

Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace