Jsem přesvědčen o tom, že se naší vládě podaří s vepřínem v Letech něco udělat, říká ministr kultury Daniel Herman

Daniel Herman byl hostem Petra Dudka - Foto: Ministerstvo kultury

Daniel Herman byl hostem Petra DudkaFoto: Ministerstvo kultury

V noci z 2. na 3. srpna 1944 byli v Osvětimi povražděni Romové z Čech a Moravy a na 90 % romských obyvatel našeho území nepřežilo 2. světovou válku, připomíná ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman, proč se slaví památný den romského holokaustu zrovna zítra.

Na místě bývalého romského tábora v Letech u Písku ale stále stojí vepřín, i když na místě, kde byli pohřbíváni mrtví, je památník. Mnoho politiků se nechalo slyšet, že by bylo třeba s tím něco udělat, ale zatím se nic neděje. „Opravdu jsem přesvědčený o tom, že naší vládě se podaří do konce volebního období s tím něco udělat,“ říká ministr Herman. 

 

Rozhovor s ministrem kultury Danielem Hermanem z KDU-ČSL o vepříně v Letech u Písku, zvýšení platů kulturních pracovníků nebo o budovách Invalidovny a bývalého Transgasu a jejich osudu. Moderuje Petr Dudek.

Vložit na svůj web

Doplnil, že jednání probíhají, ale nemůže zabíhat do podrobností, a že je třeba situaci řešit, protože je podle jeho názoru třeba umět se vyrovnat s vlastní minulostí. 

Daniel Herman vyjednal s ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO 200 milionů korun navíc pro příspěvkové organizace ministerstva kultury, které se využijí na platy pracovníků. Ministr Herman řekl, že o platové stabilizaci mluvil dlouhodobě, protože tito lidé podle něho nemohou být trestáni za to, že pracují v kultuře. 

„Ztratil jsem řadu blízkých příbuzných, včetně dědečka, v Mauthausenu, a kdybych si představil, že se na místě, kde můj dědeček zemřel, válí vepři, tak by se mi to také nelíbilo. “
DANIEL HERMAN

Proč se stát neujme budovy Invalidovny v Praze a má dojít k dražbě? „Stát se jí ujal v tom smyslu, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je tím odpovědným orgánem, když pro ni ministerstvo obrany nemělo využití. Když se ukáže, že o tuto stavbu ze strany nějakého kuturymilovného soukromého partnera není zájem, tak se stát o tuto památku postará,“ vysvětluje Herman. 

Ministerstvo kultury se jí podle jeho slov ujmout nemohlo bez navýšení finančních prostředků. Další diskutovaná budova – budova bývalého Transgasu na pražských Vinohradech, by měla být stržena a místo ní postaveny kanceláře. O tom, zda se tak skutečně stane, nebo bude prohlášena za památku architektonického brutalismu, podle ministra Hermana rozhodují odborníci ministerstva kultury a on si počká na výsledek jejich zkoumání. 

Autor:  Petr Dudek  (pdu), Jana Přinosilová
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace