Čekáme na stanovisko čínské strany, Jie Ťien-ming je nadále prezidentův poradce, říká Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček odpovídal na otázky moderátorky Marie Bastlové - Foto: Filip Jandourek

Jiří Ovčáček odpovídal na otázky moderátorky Marie BastlovéFoto: Filip Jandourek

Šéf čínské ivestiční skupiny CEFC Jie Ťien-ming je v tuto chvíli nadále poradcem prezidenta Miloše Zemana. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to potvrzuje mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který zároveň dodává, že Hrad čeká na vyjasnění celé situace. „Zprávy jsou rozporuplné, abychom mohli postupovat, potřebujeme oficiální stanovisko čínské strany. To v tuto chvíli nemáme,“ říká Ovčáček.

Připomíná také, že v případě čínského poradce jde o symbolickou rovinu, o honorární funkci, která měla vyjádřit symboliku nové etapy česko-čínských vztahů. „Až budeme mít oficiální stanovisko čínské strany, budeme v tom případě konat,“ dodává. 

Je také podle něj potřeba počkat, zda se potvrdí zadržení šéfa CEFC, v té souvislosti se snaží uplatňovat princip presumpci neviny. „V tomto případě není možné vycházet z informací médií,“ zdůrazňuje s tím, že pro rozhodnutí je nutné mít stanovisko čínské strany. „Budeme ho intenzivně zjišťovat,“ říká. 

„Pan prezident bude v ekonomické politice pokračovat, i přes různá úskalí, ne vždy se všechno může podařit.“
Jiří Ovčáček

Se společností CEFC má obchodní vztah například banka J&T. Ta žádá co nejrychlejší vyvrácení spekulací, jinak nepřipustí majetkový vstup do své banky. Na to Ovčáček namítá, že jde o vztahy dvou komerčních subjektů. „Není to opravdu věc Pražského hradu,“ vyzdvihuje. 

Ohledně investic společnosti CEFC nechce Ovčáček nic hodnotit. „Pan prezident bude velmi rád, pokud tyto investice nebudou zmařeny, a bude ho rmoutit, pokud se tak stane a zmařeny budou. Ale to neznamená, že nebudeme dál pokračovat v intenzifikaci česko-čínských vztahů na ekonomické bázi,“ uzavírá. 

Autor:  Marie Bastlová, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace