S ČSSD bychom byli schopni nalézt styčné body, říká europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná

Kateřina Konečná - Foto: Filip Jandourek

Kateřina KonečnáFoto: Filip Jandourek

Sociální demokracie si v roce 1995 takzvaným bohumínským usnesením oficiálně zakázala spolupráci s KSČM. Toto usnesení ale český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nyní označil za vyhaslé. A podle poslankyně Evropského parlamentu za KSČM Kateřiny Konečné bylo bohumínské usnesení od začátku nesmyslné.

Europoslankyně za KSČM také zdůrazňuje, že ČSSD s komunisty vládla v krajích i déle než jedno funkční období – voliči jim dali znovu důvěru a evidentně byli s jejich prací spokojeni. 

„Deklarace o tom, s kým ano a s kým ne, hodně nemám ráda, protože politika je živá věc. Vždy by to mělo být o tom, co chcete občanům přinést, co jim chcete dokázat a co pro ně vybojovat, a ne o tom, jestli to bude s tím či oním,“ vysvětluje. 

Upozorňuje také, že Andrej Babiš se už dříve vůči KSČM vyjadřoval v tom smyslu, že bude vyjednávat vládu s kýmkoli, včetně komunistů. „Jsme relevantní politická strana v našem politickém prostoru. Pokud někdo má zájem, aby plnil svůj volební program, a náš volební program mu bude nejblíže, tak je zcela logické, že osloví KSČM,“ říká. 

„Sociální demokracie se v některých věcech hledá, ale určitě bychom byli schopni najít styčné body například v sociální politice, zdravotnictví a podobných oblastech.“
KATEŘINA KONEČNÁ

KSČM podle ní dlouhodobě razí heslo, že se koalice vždy domlouvají až po volbách - s kým nebo jak se bude řešit, až voliči rozdají karty. „Za posledních 15 let, když KSČM s někým uzavírala koalice, od malé vesnice až po krajská uskupení, tak to bylo o programu. Proto ho chceme co nejvíce vyprecizovat, abychom se potom měli zcela konkrétně o čem bavit,“ nastiňuje. 

Komunistům se také podle ní podařilo spoustu věcí prosadit i v Poslanecké sněmovně, a to právě díky tomu, že umí mluvit s velkou části politického spektra. „Nehrajeme si na to, kdo návrhy předkládá, ale o čem jsou,“ dodává. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článk 

Autor:  Jan Moláček, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace