Slušní lidé se o dávky bát nemusí, říká Milan Volf, který chce z Kladna udělat vyloučenou lokalitu

Milan Volf - Foto:  www.sedmicka.cz

Milan VolfFoto:  www.sedmicka.cz

Z Kladna ghetto nebude. V rozhovoru s Marií Bastlovou to zdůrazňuje kladenský primátor Milan Volf, který před nedávnem přišel s překvapivým návrhem: chce celé město prohlásit za sociálně vyloučenou lokalitu a bojovat tak s přílivem lidí závislých na sociálních dávkách.

„Skutečné ghetto by vzniklo pouze v případě, kdybychom nechali pouze jedinou lokalitu, kde by se dávky na bydlení mohly vyplácet. Naše opatření hovoří o tom, že ten, kdo do Kladna přijde, doplatek na bydlení už nezíská,” vysvětluje. 

Je to podle něj jediný způsob, jak bojovat proti obchodu s chudobou a zároveň zastropovat počet sociálně slabých v Kladně. „Opatření schválila rada, projednala ho i s policií,” upřesňuje. 

Jsme na hraně sociálního smíru, opatření je nutnost 

Nabízí se samozřejmě jednoduchá otázka: proč celé Kladno? Milan Volf má jasno. „V Kladně máme s nepřizpůsobivými obrovský problém, nacházíme se na hranici sociálního smíru a hrozí konflikty na ulicích,” vysvětluje.  

V Kladně nyní doplatek na bydlení pobírá přibližně 800 lidí, a jak kladenský primátor zdůrazňuje, nejde o konečné číslo. „Jednotliví žadatelé na sebe navazují celé rodiny. Stát problém neřeší a my se musíme vypořádávat s důsledky. Osm set žadatelů o dávku na bydlení jsou všichni problémoví obyvatelé,” shrnuje. 

Slušní Kladeňáci se nicméně podle Volfa nemusí bát, že by na příspěvek na bydlení v budoucnu nedosáhli. A to ani poté, co se z Kladna stane sociálně vyloučená lokalita. 

„Stávající obyvatelé o příspěvek mohou požádat, opatření se týká nově příchozích. Nicméně i v tomto případě pracovní úřad lehce rozpozná, že je mezi nově příchozími do města slušný žadatel o dávku, ten poté dostane výjimku,” říká. 

Autor:  Marie Bastlová, Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace