Učňovské školy, to nejsou jen špinavé montérky. Všichni nemůžou mít maturitu, tvrdí Marcel Chládek

„Potřebujeme kvalitní maturitu, ale chceme ji zrušit u učebních oborů,“ nastiňuje plány Marcel Chládek - Foto: Fotobanka  Freeimages

„Potřebujeme kvalitní maturitu, ale chceme ji zrušit u učebních oborů,“ nastiňuje plány Marcel ChládekFoto: Fotobanka Freeimages

Státní maturity neudělá průměrně 24 % studentů. Podle ministra školství Marcela Chládka není možné, aby celý populační ročník měl maturitu, Asociace ředitelů gymnázií naopak připomíná, že Česko má malý podíl populace se všeobecnou přípravou. Na čí straně stojí pravda?

„Spousta studentů chce maturitu. A protože financujeme školy podle počtu žáků, školy přijímají co nejvíc studentů, i když vědí, že nemají na to, aby maturitu vůbec udělali,“ přibližuje Marcel Chládek v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou. Větší část z těchto studentů se tedy dostane k maturitě, ale zkoušku nakonec neudělá. „V ruce pak nemají nic, protože nezvládnou finální část,“ dodává. 

 

Rozhovor s ministrem školství z ČSSD Marcelem Chládkem o propagaci učebních oborů, státní maturitě a také o možném odejmutí licence UJAK. Moderuje Karolína Koubová.

Vložit na svůj web

Asociace ředitelů gymnázií se brání. Podle jejích zástupců má Česko jen malý podíl populace se všeobecnou přípravou. „Asociace se bojí, že podpoříme technické a odborné obory na úkor gymnázií,“ komentuje kritiku Marcel Chládek. 

Podle jeho názoru máme dobrou nabídku gymnázií, ale dětem je třeba ukázat, že práce ve firmách „není o špinavých montérkách“. Ministerstvo školství proto plánuje propagaci učebních oborů – dny otevřených dveří, kariérním poradenstvím na základních školách i prostřednictvím center, jejichž prostřednictvím se děti můžou seznámit s jednotlivými činnostmi a obory. 

Čtěte také: Vladimíra Dvořáková o situaci UJAK: Navrhneme odebrání oprávnění k fungování této školy

Marcel Chládek o UJAK a Literární akademii
Ministerstvo školství zatím posuzuje návrh na odejmutí akreditace soukromé vysoké školy UJAK.
Vedle ní má problémy také Literární akademie v Praze. „Je nepředstavitelné, že soukromá škola zkrachuje, protože nemá peníze,“ komentuje situaci této školy Marcel Chládek a dodává: „Pravděpodobně dojde ke zrušení státního souhlasu.“

„Potřebujeme kvalitní maturitu, ale chceme ji zrušit u učebních oborů,“ nastiňuje plány Marcel Chládek. Učni se podle něj vyučí, půjdou do práce a poté se přihlásí k mistrovské zkoušce, který by měla fungovat podobně jako maturitní zkouška. 

Jak ministerstvo plánuje zajistit větší bezpečnost na školách? Pomůžou školám čipové karty, nebo půjde jen o zbytečnou šikanu dětí? I to zajímalo moderátorku Karolínu Koubovou ve Dvaceti minutách Radiožurnálu po 17. hodině. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace