Lidovci odhlasovali koalici se starosty jen těsně. Je to nezvyklé, neměli jsme spěchat, říká Čunek

Jiří Čunek - Foto: Filip Jandourek

Jiří ČunekFoto: Filip Jandourek

V sobotu v tajném hlasování lidovci odhlasovali předvolební koalici s hnutím STAN. Devětatřicet delegátů bylo pro, jedenatřicet proti. Jiří Čunek hlasoval pro, přestože byl v poslední době ke koalici skeptický. Jak vidí budoucí koalici?

„Spěch byl na překážku tomu, aby drtivá většina KDU-ČSL byla pro,“ říká zlínský hejtman, senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek. U lidovců podle něj nebývá těsné hlasování zvykem. „Je tam dost velká skepse k takovému spojení. To je většinou na závadu.“ 

Podle zlínského hejtmana si lidovci i starostové měli určit své přední kandidáty, ty dát dohromady a představovat je i s vizí programu svým lidem. „O spojení jsme mohli hlasovat za měsíc, za čtrnáct dní. Mohli jsme to probrat, aby se získala dominantní většinová podpora KDU-ČSL.“ 

„Když nenastartujeme obrat k přesvědčení vlastních lidí, nebudeme umět přesvědčit ani veřejnost.“
Jiří Čunek

Na začátku února bylo na celostátní konferenci pro koalici 86 % delegátů. „Aktivita našich partnerů byla daleko vyšší než naše. My se do parlamentu dostaneme, jde o to, kolik získáme. Starostové o ten vstup usilují, pro ně je to boj o přežití z pohledu parlamentní strany,“ komentuje hejtman. 

„Jde o to, jaké cíle máme. Já jsem pro koalici. Ale jak ty cíle dokážeme řešit, jak je dokážeme dosáhnout, je problematizováno trochu od začátku. Sjezd může rozhodnout o všem. „Konkurenti tohoto projektu jsou všichni, kdo kandidují do poslanecké sněmovny. Konkurent projektu moc nepřeje a snaží se sám co nejvíc, aby ho předběhl,“ uzavírá Čunek. 

Autor:  Jakub Wojtovič
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace