Vláda neplní sliby, nevylučujeme stávku, varuje rektor Masarykovy univerzity

Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity - Foto: Ondřej Surý

Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzityFoto: Ondřej Surý

To nejhorší, co jsme ve školství od roku 1989 zažili. I tak akademici hodnotí současnou vládu a její přístup k financování školství. „Vláda se rozhodla, že bude oslovovat jiné cílové skupiny, než jsou studenti a učitelé vysokých škol,” soudí Mikuláš Bek, rektor brněnské Masarykovy univerzity.

Minulý týden akademici poslali premiérovi otevřený dopis, aby dodržel slib o financování vysokých škol. „Před volbami vláda naslibovala navyšování rozpočtu a peníze samozřejmě nemá. Zatím to vypadá, že nároky vysokých škol nebudou uspokojeny vůbec,” shrnuje Mikuláš Bek. 

Ministryně Valachová podle něj na vině nění. „Mezi ministry patří k nejpracovitějších a velmi si jí vážím. Za navýšení opravdu bojovala. Ukázalo se ale, že při péči o regionální školství ze zorného pole vlády vypadly vysoké školy,” poukazuje akademik. 

„Bude-li situace pokračovat, dopadneme jako na Slovensku. Studenti začnou hromadně prchat do zahraničí.“
MIKULÁŠ BEK

Problém je podle něj především v neplnění volebních slibů. „Dosud jsme byli zvyklí na to, že slovo premiéra a ministra platí. Až během posledních čtyř let to začalo být jinak. Politici nejsou schopni své sliby naplnit, proto budeme muset přistoupit k razantnějším krokům,” varuje Mikuláš Bek. 

Nevylučuje přitom ani možnost stávkové pohotovosti nebo přímo stávky. Nedostatek financí prý zasáhne i samotné vzdělávání - kvůli nedostatku prostředků možná budou vysoké školy zkracovat semestr. „Ale předjímat nechci, jde jen o určité možnosti,” upozorňuje rektor Masarykovy univerzity. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku. 

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace