Všeobecné fráze a absence jednoznačných názorů. Jan Švejnar nastiňuje důvody prohry Jiřího Drahoše

Jan Švejnar - Foto: Jana Přinosilová

Jan ŠvejnarFoto: Jana Přinosilová

Miloš Zeman si svou výhru odpracoval – jezdil během prvního mandátu po republice, pro své voliče má charisma, témata přeměnil ve hlasy. To jsou podle českoamerického ekonoma a profesora Jana Švejnara důvody, proč Miloš Zeman zvítězil v prezidentské volbě nad Jiřím Drahošem.

Svou roli také sehrála změna taktiky v prvním a druhém kole – u Miloše Zemana byla podle Švejnara pozitivní, naopak u Jiřího Drahoše spíše negativní. „Nešel na Novu, kde bylo mnoho diváků, kteří se dívali, a prázdná židle pro Jiřího Drahoše, to bylo chybné,“ upozorňuje. 

Ačkoliv Drahoš začal velice dobře, jako reprezentativní člověk, rozumně prozápadní, pro EU a NATO, ale nebyl dostatečně výrazný. „Spadal do všeobecných frází, měl málo jasných osobních názorů,“ říká. 

„Většina parlamentních systémů v Evropě má přímou prezidentskou volbu.“
Jiří Švejnar

V prezidentské kampani podle něj chybělo mnoho zásadních témat, třeba jak Českou republiku ukotvit v celosvětovém, zahraničním i evropském kontextu. Často se také mluvilo o věcech, které nejsou tak důležité, například kuřácký zákon. 

„Prioritou číslo jedna je, aby Česká republika v té situaci, kdy máme Miloše Zemana jako prezidenta a Andreje Babiše s hnutím ANO jako hlavního hráče v parlamentu, zajistila, že zůstaneme v EU, NATO a že budeme aktivními hráči na evropské a potažmo celosvětové scéně,“ uzavírá.  

Autor:  Marie Bastlová, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace