Zákon o střetu zájmů? Hrozí exodus veřejných funkcionářů, podotýká František Lukl

František Lukl kritizuje zákon o střetu zájmů - Foto: Filip Jandourek

František Lukl kritizuje zákon o střetu zájmůFoto: Filip Jandourek

Starostům a hejtmanům se nelíbí zákon o střetu zájmů, který mimo jiné umožňuje, že seznam jejich majetku si může na internetu každý prohlédnout. Setkali se kvůli tomu i s premiérem Andrejem Babišem v čele s předsedou Svazu měst a obcí a starostou Kyjova Františkem Luklem, který přijal pozvání i do Dvaceti minut Radiožurnálu.

„Hrozí exodus veřejných funkcionářů z radnic,“ říká předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl s tím, že informace, které jsou dnes v registru zaneseny, jsou rozsáhlé a citlivé a nechtějí se takto „svlékat do naha“. 

Jedním z důvodů, proč lidé nadále nechtějí ve veřejné funkci pokračovat, jsou obavy, že se stanou terčem trestné činnosti. „Chtějí, aby se tyto informace dostaly pouze dozorovým a kontrolním orgánům, to znamená okruhu subjektu, u kterých je jasné, že s těmito informacemi budou nakládat zodpovědně,“ dodává. 

V tuto chvíli podle něj chce rezignovat 40 starostů, číslo se ale zvětšuje, čekají jenom, jak se zachová Poslanecká sněmovna – pokud nedojde ke změně zákona, pak se nebudou chtít ve veřejném životě angažovat. 

„Veškeré informace nechť v registru jsou, ale je dán určitý přístup, kdo se k těmto informacím dostane. “
František Lukl

„Nechtějí nic tajit, majetek nabyli v souladu se zákonem, ale je velmi složité, aby takovou informaci o majetkových poměrech dostal kdokoliv bez dalšího,“ říká. 

Upozorňuje také, že respektují zásadu transparentnosti a kontrolou ve veřejné správě, ale informace jsou natolik podrobné, že by s nimi měly zacházet subjekty, které mohou vyhodnotit, že došlo k porušení zákona nebo ne. 

„Aby to nebylo jenom z důvodu toho, že se někdo chce na někoho podívat, aby věděl, jak na tom majetkově je,“ uzavírá. 

Autor:  Marie Bastlová, Prokop Havel  (prh)
Pořad: Dvacet minut Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 17:06; repríza: úterý–sobota 00:10  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace