Bazalka, zázračná bylinka. Své místo má v jídelníčku, medicíně i náboženství

Bazalka z Vietnamu, kterou zadržela SZPI - Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Bazalka z Vietnamu, kterou zadržela SZPIFoto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Bazalka je pro nás dnes neodmyslitelně spojená s italskou kuchyní. Většina odborníků ale klade její původ do Indie nebo šířeji do tropických zemí jihozápadní Asie od Indie po Írán. Někteří vědci však za její domovinu označují taky Egypt nebo právě jih Evropy. Ptáte se proč? Nejasnosti plynou z prastaré kultivace této nenápadné rostlinky.

V přírodě má na 60 variant. Celosvětově se ale nejvíc využívá bazalka pravá. A mezi oblíbené patří taky druhy vytrvalá, americká a posvátná neboli tulasí. Ta je uctívanou bylinou pro hinduisty. Ale i v hinduistických oblastech má své místo jak v jídelníčku, tak v medicíně. 

„Zázračná“ bazalka 

Lidé bazalce přisuzují mnoho léčivých účinků. Pomáhá prý při bolestech a křečích, zlepšuje trávení, uklidňuje při nespavosti a migrénách anebo může posloužit jako přírodní antibiotikum. 

Šťáva z listů pomáhá i při bodnutí hmyzem. Ten její aromatickou vůni přímo nesnáší, a tak se bazalka hodí i jako repelent například na vašem okenním parapetu. 

Její pěstování není náročné. Bylinka potřebuje teplo a hlavně dostatečnou zálivku. Sklízet ji můžeme po celý rok. A když budeme lístky pravidelně zaštipovat, začne rostlinka košatět. Do jídel bychom ji měli přidávat vždycky až na závěr přípravy, abychom nepřišli o její charakteristickou vůni. 

Autor:  Silvie Havelková  (spr)
Pořad: Encyklopedie Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota a neděle 12:40, 13:40, 14:40, 15:40, 16:40, 17:40  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace