Proč cvrčci cvrkají? Protože samičky poslouchají kolenem!

Už vám někdy někdo řekl „ty snad posloucháš kolenem“? U takových cvrčků to platí téměř doslova – uši totiž mají na předních nohou!

Uši jsou pro cvrčky klíčovým orgánem. Můžeme doslova říct, že poslouchají koleny. Na jaře samičky opouštějí cvrččí nory a pohybují se volně v prostoru. Samečkové naopak u těchto děr zůstávají. Často až do noci cvrkají u vchodu a lákají tak k sobě samičky, které cvrkat nedovedou. 

Čtěte také: ZNÁME ODPOVĚĎ: Strkají pštrosi hlavu do písku?

Zpěvu, který sameček vyluzuje třením ozubené lišty jednoho křídla o žilku křídla druhého, se říká stridulace. Zvuk zesiluje rezonanční políčko na křídle a jako harfa pak vydává velmi čistý tón. 

Když samečkovi pustíme z magnetofonu hlas jiného cvrčka, vyprovokujeme ho ke zpěvu, kterému se říká rivalský. Když se setkají dva samečci, tak mezi sebou soutěží ve zpěvu. Silnější sameček obvykle přinutí slabšího zpěváka k ústupu. Pokud jsou ovšem hlasové projevy obou rivalů vyrovnané, tak dojde ke skutečnému souboji na kusadla.

Samička poslouchá už z dálky cvrkání a musí být schopna samečka nalézt, k čemuž má dobře přizpůsobené uši. Jsou to malé bubínky na holeních předních nohou a jmenují se tympální orgány. Jejich umístění má jeden velmi důležitý fyzikální význam. Poslouchání dvěma smyslovými orgány dává živočichovi možnost orientovat se směrově a podle toho se potom dostat ke zdroji hlasu. 

Autor:   Český rozhlas  (ČRo)
Pořad: Encyklopedie Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota a neděle 12:40, 13:40, 14:40, 15:40, 16:40, 17:40  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace