Encyklopedie RadiožurnáluAktualizováno 19.02.2015 15:15  

Proč kočky žerou trávu?

Proč kočky žerou trávu? - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Proč kočky žerou trávu?Foto: Fotobanka Stock.xchng

Mezi odborníky neexistuje shoda na jednom důvodu, proč kočky žerou trávu. Různí odborníci kladou důraz na různá vysvětlení. A někteří zase tvrdí, že nejsou důkazy pro žádné z nich.

Jako nejčastější důvod se udává možnost vyzvracet nestravitelné prvky. Venkovní kočky často sežerou kosti nebo peří drobných živočichů. Všechny kočky spolykají větší množství vlastních chlupů, když se čistí olizováním. Tyto chlupy se jim shromažďují v žaludku v klcích, které nemohou projít střevy. 

Protože také tráva je pro kočky nestravitelná, velmi často ji velmi rychle vyzvracejí zpátky a při tom vydáví také další nestravitelné části ze svého žaludku, čímž ho pročistí a uleví se jim. Tendence jíst trávu by tedy mohla být jejich instinktivní cestou k lepšímu zažívání. 

Čtěte také: VIDEO: Nové londýnské kavárně vládnou kočky. A stojí se na ně fronty

Jiná teorie naopak říká, že vláknina obsažená v trávě působí jako projímadlo a pomáhá strávit i hůře stravitelné prvky. Další odborníci soudí, že tráva obsahuje prospěšné vitamíny a živiny, a někteří myslí, že kočky jedí trávu prostě proto, že příjemně křoupe a sladce chutná. 

Kočka - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Autor:   Český rozhlas  (ČRo)
Pořad: Encyklopedie Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota a neděle 12:40, 13:40, 14:40, 15:40, 16:40, 17:40  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace