VYŘEŠENO: Je meloun ovoce, nebo zelenina?

Rozhodnout o tom, jestli je něco ovoce, nebo zelenina, je někdy velmi složité. Navíc na to, jestli je něco ovoce, nebo zelenina může mít po právu jiný názor zahradník, botanik, zemědělec nebo kuchař.

Tak například pro kuchaře je ovoce všechno, co se obvykle servíruje jako zákusek. Podle této definice je meloun ovoce. Podle botanika je ovoce každá bylina nebo dřevina, která má semena v dužnatém plodu, což opět meloun splňuje. V takovém případě bychom museli zařadit mezi ovoce například i papriku, lilek nebo okurku. 

Čtěte také: Fazole, tmavé maso a víno v pokojové teplotě. Jaká jídla jsou vhodná pro chladnější období?

Se zcela jinými argumenty by nám však kontroval zemědělec. Meloun je z čeledi tykvovitých, a podobně jako další plody rostlin z této čeledi se tedy řadí mezi plodovou zeleninu. 

Pro zahradníka je řešení nejjednodušší – ovoce definuje jako plod dřeviny. Protože meloun je plodem jednoleté byliny, ovocem není. A tím se vracíme na začátek. Meloun je zelenina pro zemědělce i zahradníky, i když splňuje mnoho jiných definic, kterými jiné obory definují ovoce. 

Autor:   Český rozhlas  (ČRo)
Pořad: Encyklopedie Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota a neděle 12:40, 13:40, 14:40, 15:40, 16:40, 17:40  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace