Experiment14. dubna  2018 v 11:17  

Operace může zpomalit projevy Parkinsonovy nemoci. Pacientům pomáhá od třesu skoro na počkání

Při hloubkové mozkové stimulaci je pacient pouze v lokální anestezii, aby mohl s neurochirurgem komunikovat - Foto:  Radiožurnál

Při hloubkové mozkové stimulaci je pacient pouze v lokální anestezii, aby mohl s neurochirurgem komunikovatFoto:  Radiožurnál

Hluboká mozková stimulace výrazně pomáhá pacientům, kteří trpí Parkinsonou nemocí a dalšími motorickými poruchami. Stává se alternativou k dosud běžnější terapii léky, jejichž účinnost se časem snižuje. Už dvacet let na této metodě spolupracuje Centrum pro intervenční terapii motorických poruch Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze spolu s Nemocnicí Na Homolce.

Neurochirurg Dušan Urgošík si důkladně omývá ruce a přitom vysvětluje, co dnes čeká pacientku Ivetu. Ta od svých třiceti let trpí třesem a příznaky Parkinsonovy nemoci. 

Nejprve lékaři vyvrtají malý otvor do kosti lební, otevřou tvrdou mozkovou plenu a pak do mozkové tkáně zavedou pětici testovacích mikroelektrod. S jejich pomocí se budou snažit upřesnit, které nervové buňky třes způsobují. 

Čtěte také: Jak vypadá život s Parkinsonem? Sportuji, chodím na vycházky, pomáhá i jóga, popisuje pacientka

„Při testovací stimulaci se snažíme nasimulovat působení permanentní elektrody, která v mozku zůstane, budeme-li s výsledkem spokojeni,“ vysvětluje neurochirurg Nemocnice Na Homolce. „V tom případě elektrodu fixujeme ke kosti lební a ránu zašijeme.“ 

Pacient nám při operaci musí pomoci 

Zatím je ale operace na začátku. Instrumentářka Daniela Vymazalová, která Dušanu Urgovčíkovi při zákroku asistuje, se snaží, aby byla operační rána čistá a chirurga nerušilo krvácení. 

Parkinosonova choroba je neurodegenerativní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Souvisí s úbytkem buněk, které produkují nervový přenašeč dopamin. Jeho nedostatek způsobuje ztrátu kontroly nad pohybem člověka.

Hluboká mozková stimulace se provádí v lokální anestezii. Pacientka je tedy po celou dobu zákroku při vědomí. Lékaři s ní totiž potřebují mluvit, aby zjistili, jak její mozek na stimulaci reaguje. 

Dušan Urgošík mezitím bere chirurgickou vrtačku. Pacientka je pod vlivem anestetik a žádnou bolest nepociťuje. Jakmile se vrták dostane skrz kost, vrtačka se zarazí. 

Čtěte také: Alzheimer, Parkinson? Hlavním podezřelým je metanol, říká toxikolog

„Pro pacienta je to sice nepříjemné, protože mu drnčí hlava, ale je to nutné zabezpečení, abychom při vrtání do lebky neprojeli tam, kam nemáme,“ popisuje zkušený neurochirurg. 

Schéma nervové buňky - Foto:  LadyofHats,  volné dílo, Wikimedia Commons

Zázračná elektřina 

Pak do vzniklého otvoru postupně vkládá pět zkušebních mikroelektrod. Na sál mezitím přichází neurolog Filip Růžička z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Vítá se s pacientkou a krátce nato už sleduje reakce neuronů na monitoru. 

 

Rozhovor s profesorem Robertem Jechem, neurologem všeobecné fakultní nemocnice v Praze, o tom, v čem spočívá a jak se projevuje Parkinsonova nemoc, pro které pacienty je vhodná terapie pomocí tzv. hluboké mozkové stimulace a v čem vidí budoucnost léčby

Vložit na svůj web  | Stáhnout

„Měříme akční potenciály jednotlivých neuronů, a tak můžeme najít jednotlivé nervové buňky spojené s třesem,“ vysvětluje. Pak žádá pacientku Ivetu, aby nakreslila tužkou na papír spirálu. Výsledný obrázek ale tvoří jen přerušované čárky. 

Jakmile ale začnou lékaři prostřednictvím zavedených elektrod pacientku stimulovat, třes najednou mizí. V tuto chvíli nastává závěrečná fáze operace. Dušan Urgošík teď na přesně vybrané místo upevní trvalou elektrodu. 

Čtěte také: Ani „zázračná“ metoda na boj s Parkinsonovou chorobou, hluboká mozková stimulace, nemoc vyléčit neumí

Po letech třesu má paní Iveta naději, že se jí splní docela obyčejné přání – těší se, že se konečně pěkně nalíčí. 

Autor:  Andrea Skalická  (anř), Kateřina Součková, Anna Duchková  (and)
Pořad: Experiment  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 9:05  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace