Filmžurnál27. června  2011 v 18:00  

Cigán

Cigán - Foto:  MFF KV

CigánFoto:  MFF KV

Cigán | Gypsy

Režie: Martin Šulík
Slovenská republika, Česká republika, 2011, 107 min
soutěžní sekce 

Soutěžní film představuje umělecký ředitel festivalu Karel Och: 

Slovensko-český film Martina Šulíka je velice silné drama odehrávající se ve východoslovenské romské osadě. Hlavním hrdinou je čtrnáctiletý Adam, kterému na začátku filmu zemře otec, je zavražděn. Adam se musí vyrovnat s faktem, že se musí postarat o rodinu. Zároveň se do funkce vládce osady a člověka, který si uzurpuje právo rozhodovat nad Adamovou rodinou, stylizuje jeho strýc. Cigán je velice silný, krásně natočený, iniciační příběh Martina Šulíka. 

Podle mne je možné, že tento film uspěje v zahraničí. Často se nás v cizině ptají, proč nevzniká víc českých filmů, které mají schopnost oslovit zahraniční publikum. Myslím si, že právě Šulíkův film má v sobě něco, co by mohlo zahraniční publikum oslovit. 

Je v něm realismus, který velice pravdivě ukazuje něco, co znají diváci i v jiných zemích – romskou problematiku, navíc přiblíženou z velice lidského, intimního hlediska. Zároveň režijní uchopení Šulíka je velmi specifické. Je v něm jeho speciální poetika, symbolismus a podobně. Je to určitá lokální poezie, kterou mají třeba rumunské filmy, které jsou velice úspěšné v zahraničí. 

Scénář: Marek Lesčák, Martin Šulík
Kamera: Martin Šec
Hudba: Vladimír Godár
Výtvarník: František Lipták
Střih: Jiří Brožek
Produkce: Rudolf Biermann, Martin Šulík
Výroba: In Film Praha 

Hrají: Ján Mižigár, Martin Hangurbadžo, Martina Kotlárová, Miroslav Gulyas, Attila Mokos, Miroslava Jarábeková, Ivan Mirga 

Pořad: Filmžurnál 2011  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: 2.–9. července 2011  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace