Petr Blažek: Čin Jana Palacha vyvolává otázky o smyslu života

Petr Blažek popsal, jak čin Jana Palacha vnímala tehdejší československá společnost - Foto: Šárka Ševčíková

Petr Blažek popsal, jak čin Jana Palacha vnímala tehdejší československá společnostFoto: Šárka Ševčíková

Před 44 lety se v Praze na protest proti sovětské okupaci upálil Jan Palach. Jak vnímal jeho čin historik Petr Blažek, který se o osobnosti Jana Palacha dozvěděl ve svých 16 letech? A jakou odezvu ve společnosti vyvolal hraniční čin tohoto studenta? I tyto otázky zazněly ve vysílání Hosta Radiožurnálu.

„Jednalo se o hraniční situaci, která vyvolává otázky o lidské existenci,“ připouští Petr Blažek s tím, že je diskutabilní, jestli člověk může obětovat svůj život ideálům a určitým požadavkům. 

„Jan Palach nepadl v boji, sám danou situaci vytvořil, zradikalizoval otázky, které pokládal,“ zdůrazňuje hlavní dilema společnosti Petr Blažek a dodává, že tehdy zřejmě československá společnost propadala rezignaci. 

„Jan Palach psal o beznaději a odevzdanosti tehdejší společnosti,“ vysvětluje a dodává, že hlavní požadavek Jana Palacha se týkal zrušení cenzury. Právě díky tomuto jasně formulovanému požadavku měl Palachův čin u lidí velký ohlas. „Konala se velká tryzna, ale pohřeb byl tichý. S pohřbem se Češi rozloučili i s hrdinou,“ domnívá se. 

Lucie Výborná a Petr Blažek si prohlížejí nové webové stránky o Janu Palachovi - Foto: Šárka Ševčíková

Lucie Výborná a Petr Blažek si prohlížejí nové webové stránky o Janu PalachoviFoto: Šárka Ševčíková

Požadavky Jana Palacha nakonec nebyly naplněny. „Chtěl, aby lidé vstoupili do stávky, ale ta nakonec nebyla vyhlášena,“ zmiňuje Petr Blažek a vzápětí odpovídá na otázky posluchačů týkající se psychického zdraví Jana Palacha. „Psychologický posudek na základě podrobného šetření potvrdil, že šlo o altruistický čin,“ dodává. 

Jaké akce se budou konat u příležitosti 44. výročí upálení Jana Palacha? Zůstává historikovi Petru Blažkovi ještě nějaká nezodpovězená otázka v souvislosti s osobností Jana Palacha? A jak vnímá nový snímek Hořící keř Agnieszky Holland, který bude mít premiéru 23. ledna? I to se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Petrem Blažkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace