Pavel Maurer: Nejezte blbě!

Pavel Maurer - Foto: Alžběta Švarcová

Pavel MaurerFoto: Alžběta Švarcová

Patříte k těm Čechům, kteří mají rádi talíře naplněné až po okraj, nechce se jim sahat hluboko do kapsy a o to, odkud vlastně pochází jejich jídlo, se příliš nezajímají? Pak vás Pavel Maurer vyzývá: Nejezte blbě! Dřív, než se stihnete urazit, čtěte dál.

„Neužíváme si jídlo,“ shrnuje Pavel Maurer, co je podle něj ve vztahu Čechů k jídlu špatně. Naházet do sebe kopec jídla, nezaplatit za něj mnoho peněz a jít – to je prý jeden z nejcharakterističtějších rysů českého postoje k jídlu. 

Řešení je přitom podle Pavla Maurera jednoduché. V prvé řadě se totiž musíme zajímat o to, odkud pocházejí potraviny, které jíme, a nespokojit se s druhořadou kvalitou. 

Ano, lehce se to říká, ale hůř už provádí, říkáte si možná. Koneckonců žijeme v době, v níž patří sousloví „utahování opasků“ k jedněm z nejčastěji skloňovaných. Pavel Maurer však odpověď má. 

„Existuje řada potravin, které jsou levné a zároveň velmi kvalitní. Vezměte si takovou červenou řepu, která má v sobě řadu živin a přitom stojí pár korun,“ poukazuje. 

A co tedy dělat pro to, abychom nejedli blbě? Myslete na to, co si dáváte do úst, dbejte na lokální suroviny nebo pěstujte pravidelná setkání s přáteli nad sklenkou vína a něčím dobrým na zub k tomu. A začít můžete třeba nad některým z degustačních menu, která nabízí letošní ročník Grand Restaurant Festivalu, jehož zakladatelem je právě Pavel Maurer. 

Kolik restaurací je možné navštívit v aktuálním ročníku gurmetského festivalu a za jaké ceny? Jak často jí guru české gastronomie v restauracích? A jak často doma? A co má nejraději na talíři? 

Záznam celého rozhovoru s Pavlem Maurerem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace