Host Radiožurnálu31. května  2013 v 10:58  

Josef Šlerka: Technologie rozšiřují možnosti člověka

Josef Šlerka, odborník na nová média - Foto: Alžběta Švarcová

Josef Šlerka, odborník na nová médiaFoto: Alžběta Švarcová

Moderní firmy se chovají jako hokynáři. I to ve zkratce říká v rozhovoru s Lucií Výbornou Josef Šlerka, vedoucí studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlově. A o čem mluví? No přece o Facebooku!

Znát své klienty a vědět, co jim nabídnout – to je základ úspěchu každé firmy, která se pokouší prosadit na současném trhu. A že to v nepřehledném a často i nadnárodním prostředí není možné? Pak přicházejí na řadu sociální sítě. Přestože o tom nemusíte mít ani tušení, prozradí toho o vás možná víc, než byste chtěli. 

„Firmy začínají využívat data na sociálních sítích, ta jsou totiž jednoduchou a levnou cestou, jak poznat klienta. A personalizace sdělení zvyšuje prodeje,“ podotýká Josef Šlerka. „Firmy se tak mohou chovat jako někdejší hokynáři, když přesně vědí, komu co nabídnout.“ 

Čtěte také: Josef Šlerka: Facebook je součástí veřejného prostoru

Nová média, to však nejsou pouze sociální sítě. Co si Josef Šlerka myslí třeba o takových Google Glass? Mohou znamenat vážné narušení soukromí, nebo jde o prostý technologický pokrok, který je přirozený? A jaké mohou mít společenské důsledky? 

I na tyto otázky odpovídal Josef Šlerka, muž, který společně s Marshallem McLuhanem tvrdí třeba i to, že technologie jsou extenzí člověka. „Třeba taková puška rozšířila naši schopnost někam dosáhnout a Google Glass zase rozšiřují naše informační možnosti,“ uvažuje. 

Záznam celého rozhovoru s Josefem Šlerkou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace