Tomáš Halík: Jakmile se začne mluvit o Bohu, skončí to církevními restitucemi

Tomáš Halík ve vysílání kritizoval zákon o přímé volbě prezidenta - Foto: Šárka Ševčíková

Tomáš Halík ve vysílání kritizoval zákon o přímé volbě prezidentaFoto: Šárka Ševčíková

Třetí lednový den bychom si měli připomínat jako den zemřelých předsevzetí. Málokdy totiž naše novoroční rozhodnutí přežijí druhý den. To alespoň tvrdí katolický kněz Tomáš Halík, host Radiožurnálu a moderátora Jana Pokorného.

Ve vysílání Radiožurnálu zmínil vyprázdnění svátků. „Z Velikonoc zůstaly kraslice, ze svátku zemřelých se stává maškarní průvod příšer a z adventu bláznění v supermarketech,“ poznamenává s tím, že lidé se tak připravují o duchovní smysl svátků. Pak přichází konec roku a oslavy. „Možná lidé přehlušují úzkost právě tím křečovitým veselím,“ uvažuje. 

A jak tedy tráví konec roku Tomáš Halík? „Snažím se projít své diáře,“ odpovídá s tím, že právě v tom vidí rozdíl mezi lidmi věřícími a nevěřícími. Ti věřící podle něj chápou život jako dialog. 

Čtěte také: Prezident by měl společnost sjednocovat, ne rozdělovat, myslí si Tomáš Halík

Víra je podle Tomáše Halíka typ inteligence. „Říkám lidem, že by měli rozvíjet schopnost číst knihu přírody a vlastního života jako text, ve kterém je třeba všímat si toho, co je napsáno mezi řádky,“ říká. Může jít o dialog s hlubším smyslem života i s Bohem. „Můžeme tomu dát různé názvy. Nejde o hovor, který se točí okolo sebe sama,“ připomíná. 

Proč kritizuje zákon o přímé volbě prezidenta? Jak se vyjadřuje k diskuzi o církevních restitucích? A v čem ho inspiruje papež František? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace