Kardiochirurgové o transplantacích srdce: Vracíme lidi do co nejnormálnějšího života

Transplantace v IKEM (ilustrační foto) - Foto:  IKEM, Jan Šenkýř

Transplantace v IKEM (ilustrační foto)Foto:  IKEM, Jan Šenkýř

Uplynulo 30 let od první úspěšné transplantace lidského srdce. „V té době mi bylo 11 let a měl jsem úplně jiné zájmy,“ vzpomíná kardiochirurg Ivan Netuska, který dnes vede Kliniku kardiochirurgie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Ke kardiochirurgii se dostal pouhou náhodou. „Nejdřív jsem směřoval k neurochirurgii,“ popisuje s tím, že na oddělení nebylo místo. Brzy se proto zaměřil na cévy, rozhodl se dát šanci kardiochirurgii a podle svých slov nelituje, protože operace jsou sice někdy náročné, ale příjemné. „Vracíme lidi do co nejnormálnějšího života,“ vysvětluje. 

Čím to, že čeští lékaři patří v transplantacích srdce mezi špičku? Podle Ivana Netuky nahrává dobrým podmínkám legislativa, která předpokládá, že každý souhlasí s dárcovstvím orgánů. „Pokud ne, musí se zaregistrovat. To je situace zcela opačná než třeba v sousedním Německu,“ zdůrazňuje. 

Čtěte také: Jan Pirk: Na srdce se u nás čeká mezi šesti a devíti měsíci

Moderátorka Patricie Strouhalová se během rozhovoru s Ivanem Netukou spojila také s kardiochirurgem a primářem Petrem Neužilem z Nemocnice Na Homolce. Právě v té došlo k použití unikátního kardiostimulátoru, který mění zažité postupy v léčbě aritmií. 

Jak? Proč stoupá počet pacientů s vrozenými srdečními vadami? A jak vypadala první transplantace srdce v Česku? Také to jste mohli slyšet ve vysílání Hosta Radiožurnálu mezi 10. a 11. hodinou. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace