Host Radiožurnálu10. března  2014 v 10:05  

Genetika, ponocování a blikající světlo. I to jsou spouštěče epilepsie, varuje Pavel Kršek

Kolik lidí v Česku trpí epilepsií? Odpověděl neurolog Pavel Kršek - Foto: Šárka Ševčíková

Kolik lidí v Česku trpí epilepsií? Odpověděl neurolog Pavel KršekFoto: Šárka Ševčíková

Epilepsie u dětí není nic výjimečného. Podle neurologa Pavla Kršky jde o jedno z nejčastějších léčitelných dětských onemocnění. „Dětský věk je pro vznik epilepsie charakteristický,“ shrnul ve vysílání Hosta Radiožurnálu.

Ne vždy však nemoc doprovázejí záchvaty doprovázené křečemi svalů a pěnou u pusy. Měli bychom zapomenout na pravidlo, že každý, kdo padne k zemi a trpí křečemi, se potýká s epilepsií. Ve skutečnosti se s podobnými projevy potýká jen menší část pacientů. 

„Můžete se dívat na pacienta a nemusíte poznat, že má epileptický záchvat,“ upozorňuje Pavel Kršek. Záchvat totiž může být jen pocit. Záleží na tom, která část mozku je onemocněním zasažena. 

Co dělat, když se setkáte s pacientem se silným epileptickým záchvatem? „Zabraňte úrazu a stabilizujte ho v nějaké bezpečné poloze,“ radí Pavel Kršek. „Pak položte pacienta na bok do stabilizované polohy a přikryjte ho,“ dodává s tím, že je také třeba se rozhodnout, zda zavolat rychlou záchrannou službu. 

Jak se děti trpící epilepsií začleňují do mateřských a základních škol? Co všechno nemůžou děti s epilepsií? I na to se ptala moderátorka Lucie Výborná. Neurolog Pavek Kršek navíc mluvil o nových trendech v léčbě tohoto onemocnění. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace