Host Radiožurnálu19. září  2014 v 10:05  

Skotsko zůstává součástí království. V referendu nešlo jen o ekonomiku, připomíná Jan Čulík

Je rozhodnuto. Skotsko zůstává součástí Spojeného království - Foto:  ČTK/AP, Matt Dunham

Je rozhodnuto. Skotsko zůstává součástí Spojeného královstvíFoto:  ČTK/AP, Matt Dunham

Skotové rozhodli. Většina z nich se v referendu vyslovila pro společnou budoucnost se Spojeným královstvím. Proti nezávislosti území hlasovalo 55,3 %. Proč k referendu vlastně došlo? A která ze zúčastněných stran skutečně zvítězila? Otázky pro Jana Čulíka, novináře a pedagoga, který od roku 1978 žije a pracuje ve Skotsku.

„V evropských médiích se píše o nacionalismu, jenže důvod k separatismu není nacionalistický, ale demokratický,“ zdůraznil Jan Čulík v úvodu rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou, která se s ním spojila po rozhlasových linkách do Glasgow. 

Čtěte také: Alexander Tomský: Nacionalisté nejsou ti, kteří by dali Skotsko ekonomicky do kupy

Skotští voliči jsou podle Jana Čulíka jednoduše otrávení z politiků. „Politici jsou všude stejní – žvaní a nic nedělají,“ popisuje. Skotové navíc nemají ve volbách tak silný hlas. „Ať hlasují, jak chtějí, nikdy nemají takovou vládu, kterou by zvolili,“ přibližuje. 

„Separatisté chtěli nakopnout Anglii, aby se také decentralizovala,“ míní Jan Čulík. „Je pravděpodobné, že k decentralizaci skutečně dojde.“

Současně připomíná, že v referendu nešlo jen o ekonomickou stránku věci, kterou se tak často zabývala evropská média. Svou roli sehrál také pocit identity. 

Je tedy problém skotské nezávislosti vyřešen? „Ne, pokud Angličané nic neudělají,“ zamýšlí se Jan Čulík a připomíná, že mladí lidé se často klonili spíš k myšlence nezávislého Skotska. „Stoupenci nezávislosti navíc velmi podporují potřebu další decentralizace,“ dodává. 

V čem se liší Skotsko od Anglie? Proč se pojetím sociálního státu blíží spíš severským zemím? A jací vlastně Skotové jsou? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace