Host Radiožurnálu8. prosince  2014 v 10:05  

Radka Denemarková vydává nový román: Znásilnění nemá nic společného se sexualitou. Jde o ponižování!

Posedlost musí být spojena s pokorou, říká o psaní spisovatelka Radka Denemarková - Foto: Prokop Havel

Posedlost musí být spojena s pokorou, říká o psaní spisovatelka Radka DenemarkováFoto: Prokop Havel

Víte, kdo jsou Koboldové? „Mají minimální emocionální inteligenci a slabé sociální cítění, určují systém, ve kterém žijeme,“ vysvětluje spisovatelka Radka Denemarková, která podobného Kobolda ztvárnila ve stejnojmenném románu. A nyní ji vychází nový, tedy přesněji řečeno detektivka. Jmenuje se Příspěvek k dějinám radosti. Ale o radost v knize až tak moc nejde. Proč? To nastínila v Hostu Radiožurnálu.

„Ve světě máme země, kde se hromadné znásilňování holčiček a žen používá jako součást náboženského boje,“ říká s tím, že feminismus ji tolik nezajímá. „Vytahuju téma, které se dělo a o kterém se nemluví,“ říká o knize Příspěvek k dějinám radosti. 

 

Rozhovor se spisovatelkou Radkou Denemarkovou o její nové knize Příspěvek k dějinám radosti a také o kurzech tvůrčího psaní. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

V roce 2010 uvedlo pražské Švandovo divadlo dramatizaci jejího románu Peníze od Hitlera, v témže roce měla premiéru její divadelní hra Spací vady. Překládá z němčiny, scenáristicky se podílela na televizních dokumentech. Její texty byly dosud přeloženy do 15 jazyků.

Ke své práci potřebuje posedlost, ale s pokorou, která je podle ní důležitější než cokoliv jiného. „Součástí psaní je druh svérázné empatie, člověk se dokáže vžít do různých situací a osudů, ať ho to bolí sebevíc, a nesmí uhnout,“ podotýká. 

Spisovatelka už pracuje na dalším románu s pracovním názvem Čokoládová krev. „Musím jazyk vykoupat a umýt, protože nás podvádí. Doba je jiná, jsou jiné pocity a situace, pro které jazyk nemá slova,“ vysvětluje. 

Proč se její nejnovější román jmenuje Příspěvek k dějinám radosti? Kde Radka Denemarková píše své knihy? I to jste se mohli dozvědět v Hostu Radiožurnálu mezi 10. a 11. hodinou. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace