Host Radiožurnálu26. května  2015 v 08:00  

Jak má vypadat hygiena správného počítače? Radí Jan Macek z AVG Technologies

Firmám hrozí největší nebezpečí zevnitř, od zaměstnanců, říká Jan Macek - Foto: Prokop Havel

Firmám hrozí největší nebezpečí zevnitř, od zaměstnanců, říká Jan MacekFoto: Prokop Havel

Počítačové technologie se neustále vyvíjí a za takových 10 let si budete moci k internetu připojit i ledničku. V tom okamžiku se ale stáváte ideálním cílem útočníka. „Hrozby budou u všech zařízení připojených k internetu,“ varuje Jan Macek, který působí jako ředitel operations firmy AVG Technologies, jednoho z nejúspěšnějších světových výrobců bezpečnostního softwaru.

Počítačový virus je jenom malou podmnožinou všech hrozeb, kromě nich také existují internetoví červi, trojští koně, které o vás tajně sbírají informace. V dnešním světě je přitom stále více internetově vzdělaných lidí, kteří si nacházejí nové cestičky. A právě tak pracují i útočníci, kteří zkoumají slabiny. 

 

Rozhovor s Janem Mackem, ředitelem operations firmy AVG Technologies, o zabezpečení počítače a o tom, co patří k největším hrozbám na internetu. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Největší hrozbou přitom nejsou jen počítačové viry, ale i různí červi na internetu nebo trojští koně, kteří o vás tajně sbírají informace. „V rámci naší firmy pracuje specializovaný tým, o různých útocích dostáváme hlášení i z ciziny,“ vysvětluje. 

Ve společnosti pracuje tým matematiků a analytiků, kteří se snaží ochránit uživatele před malware, množství hrozeb je přitom nepředstavitelné. „Je to jako hra na policajty a zloděje. Útočníci jsou o krok dopředu a naše firma se snaží rozšiřovat úroveň zabezpečení,“ nastiňuje. 

Čtěte také: Stahujete aplikace z internetu? Tak vždy zvažujte rizika, varuje bezpečnostní analytik Pavel Bašta

Hlavní body hygieny správného počítače: 1. Nebrouzdat na pornografických stránkách. 2. Neklikat na linky, které neznáme. 3. Neotvírat přílohy emailů od neznámých lidí. 4. Nevydávat své přihlašovací údaje.

K nejnebezpečnějším kategoriím malwaru patří útoky, které cílí na data spojená s penězi, tedy na internetové bankovnictví nebo přihlašovací údaje – známou formou je například email, který přijde od banky s tím, že končí platnost přihlašovacích údajů. 

Jan Macek byl hostem moderátorky Lucie Výborné - Foto: Prokop Havel

Jan Macek byl hostem moderátorky Lucie VýbornéFoto: Prokop Havel

A jak se nejlépe ochránit před počítačovým virem, na který ještě není antivir? „Neklikejte na přílohy neznámých emailů, pokud se chováte rozumně, nebezpečí se dá minimalizovat,“ radí.  

V internetovém bankovnictví pomáhají snižovat rizika například grafické klávesnice, banky pro vícestupňové zabezpečení používají SMS zprávy, kterými se potvrzuje transakce. Co když ale útočník napadnul náš mobil? „Důležité je dodržovat určitou hygienu používání PC nebo mobilu, abyste minimalizovali potencionální hrozby,“ říká. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku, nebo v našem audioarchívu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace