Host Radiožurnálu27. června  2015 v 10:05  

Místo rehabilitace Milady Horákové přišel druhý proces. Odsouzení Ludmily Brožové-Polednové byl výsměch, hodnotí historik

Před 65 lety byla ve vykonstruovaném procesu popravena Milada Horáková - Foto:  NFA

Před 65 lety byla ve vykonstruovaném procesu popravena Milada HorákováFoto:  NFA

Atmosféra ve společnosti 50. let byla vypjatá a odrážela složitou mezinárodní situaci, která vyústila v dopisy žádající o trest smrti pro Miladu Horákovou. Tato česká politička, symbol odporu proti totalitě a oběť komunistického režimu, byla popravena před 65 lety.

Proces mají dnes historici prostudovaný poměrně detailně. Nikdy však zřejmě nebudou mít k dispozici všechny sovětské dokumenty, jak připomíná Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů: „Mezi nimi bychom objevily zajímavé informace o tom, jak byl celý proces sledován z Moskvy.“ 

 

Rozhovor s historikem Petrem Blažkem o české političce Miladě Horákové, která se stala symbolem odporu proti totalitě, a také o procesech v 50. letech. Moderuje Zuzana Burešová.

Vložit na svůj web

Možnost, že by proces se známou političkou řídil někdo ze Sovětského svazu, však odmítá. Byl totiž dozorován a úkolován KSČ a tehdejší prezident Klement Gottwald byl pravidelně informován. „Sovětský vzor tu ale byl,“ srovnává Petr Blažek proces se skupinou Milady Horákové s Moskevskými procesy v Sovětském svazu 30. let 20. století. 

Čtěte také: Český rozhlas Plus připomíná historickými záznamy proces s Miladou Horákovou

Soudní stání s Miladou Horákovou a dalšími provázela masivní propagandistická kampaň, připomíná Petr Blažek v rozhovoru s moderátorkou Zuzanou Burešovou. „Předpokládalo se, že studená válka vykrystalizuje v otevřený spor. Po druhé světové válce navíc došlo k radikalizaci společnosti,“ přibližuje. Z toho podle něj plyne i fakt, že nakonec stanuli před soudem nejen viníci, ale i ti, kteří byli souzeni pouze za své politické názory. 

Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová - Foto: Marek Janáč

Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-PolednováFoto: Marek Janáč

Jediný člověk, který byl odsouzen za proces s Miladou Horákovou, byla Ludmila Polednová-Brožová. Rozsudek nad Miladou Horákovou byl sice zrušen, ale místo rehabilitace byl zahájen nový proces, a to se zmíněnou státní prokurátorkou. 

„Došlo vlastně ke druhému procesu, který ukazuje naše nedosatečné vyrovnání s komunistickým režimem,“ tvrdí Petr Blažek a dodává: „Ludmila Brožová-Polednová byla tehdy nejmladší prokurátorka. To ukazuje výsměch spravedlnosti.“ 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace