Host Radiožurnálu15. července  2015 v 10:05  

Máme „panelákoidní“ společnost. A teď na to doplácíme, myslí si architekt Martin Rajniš

Nová poštovna na Sněžce. Martin Rajniš rád pracuje se dřevem - Foto: Vratislav Ansorge, licence Public Domain (eng)

Nová poštovna na Sněžce. Martin Rajniš rád pracuje se dřevemFoto: Vratislav Ansorge, licence Public Domain (eng)

Podílel se na návrhu obchodního domu Máj na pražské Národní třídě a podobě pavilonu Dějiny dopravy na výstavě EXPO ve Vancouveru. Spolupracoval také na stavbě velkých projektů, například nákupního centra Nový Smíchov. Pak přišlo několik životních zlomů a architekt Martin Rajniš se podle svých slov rozhodl spáchat profesní sebevraždu.

Jedním ze zlomů pro něj byla návštěva Bolívie, kde přemýšlel o svém životě. Architekt Martin Rajniš sice spolupracoval na velkých zakázkách, ale jednou si řekl, že je čas sestoupit a být svobodný. „Ta svoboda, která se objevila, je k nezaplacení,“ tvrdí o svém rozhodnutí a v té souvislosti mluví také o profesní sebevraždě. 

 

Rozhovor s architektem Martinem Rajnišem o profesní sebevraždě, změně pohledu na architekturu nebo o tom, proč tvrdí, že žijeme v panelákoidní společnosti. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Když prý sečetl dobu strávenou na cestách, došel k překvapivému číslu 14 let. „Vyplatí se tedy pro mě dům? Neměl bych mít stan?“ uvažuje známý architekt, který tvrdí, že se stáváme tuláky po světě a svět přirovnává ke globální vesnici plné cest. 

Dnes staví domy z dřevěných a snadno rozebratelných konstrukcí. Tento postoj jde ruku v ruce s naším vztahem k hmotným věcem a také s teorií „z kolíbky do kolíbky“. „Vezmete dřevo na topení, postavíte konstrukci domu. Za 15 nebo 20 let dřevo zas do kolíbky vrátíte,“ vysvětluje pojem Martin Rajniš v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. 

Čtěte také: Změní se sídliště v Česku v ghetta? Dodnes se to nestalo, zdůrazňuje vedoucí projektu Paneláci

Architektura je v krizi, domnívá se Martin Rajniš - Foto: Šárka Ševčíková

Architektura je v krizi, domnívá se Martin RajnišFoto: Šárka Ševčíková

Architektura ovšem podle něj prožívá krizi. Domy by totiž měly být stavěny pro lidi, měly by podporovat lidský kontakt, milost, měly by být vystavěny člověku přímo na kůži. „Správné domy jsou opakem paneláků, právě na ně totiž naše společnost doplácí,“ zdůrazňuje a dodává, že naše společnost je až příliš „panelákoidní“. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace