Lidé napsali o Emilovi spoustu blábolů, svěřila se Zátopková (†97) v posledním rozhovoru pro Radiožurnál

4. srpen 2015

Petr Král navštívil Danu Zátopkovou jeden rok a den před začátkem letní olympijských her v Rio de Janeiru. „Nejsme atletická velmoc, ale máme vždy borce a borkyně, kteří na olympiádě něco dokážou,“ ujišťovala olympijská vítězka a legenda světové atletiky Dana Zátopková v srpnu 2015. Zemřela v březnu roku 2020. Připomínáme její poslední velký rozhovor na Radiožurnálu.

„Náhoda vás naráz v životě zažene na cestičku, která je úspěšná, aniž by to člověk tušil,“ vzpomínala na atletické začátky v rozhovoru s moderátorem Petrem Králem.

Původně hrála házenou, v roce 1949 s týmem Uherského Hradiště vyhrála mistrovství republiky, ale později objevila kouzlo oštěpu. „Začala mne zajímat technika, jak se s oštěpem háže, aby to letělo tam, kam má.“

Oštěp vstoupil do jejího života o něco dříve než Emil Zátopek. Ten ale oštěpu nepropadl – z olympijského oštěpu udělal smeták, jiný, se kterým vyhrála ME, zase někomu daroval. „Měl dobrou metodu, když jsem se zlobila, tak se zeptal: Ale Ťopečka máš taky ještě trošku ráda, že?“ vyprávěla s úsměvem.

Manželé Zátopkovi se poznali ve Zlíně. Právě tam Emil Zátopek oznámil, že vytvoří rekord na 3 kilometry. „Všichni jsme nastoupili, abychom dělali křoví, no a přitom jsem si hodila nový československý rekord, který už měl strašné vousy, protože platil mnoho let. A Emil mi přišel blahopřát.“

Komunisté ho nechtěli do Helsinek pustit

Jako mladá atletka se dostala na první poválečnou olympiádu v Londýně, která ji okouzlila. Ona sama ale skončila sedmá. Až později, v roce 1952, přivezli oba manželé z Helsinek dohromady čtyři zlaté medaile.

Ale stačilo přitom málo, a Emil Zátopek do Helsinek nejel – v době tuhého totalitního režimu se zastal jednoho mladíka, jehož otec byl zavřený z politických důvodů. „Emil doložku nedostal, olympijská výprava odjela, ale on zůstal doma. Nakonec vše dobře dopadlo.“

Danu Zátopkovou navštívil v jejím bytě moderátor Petr Král

V roce 1968 se manželé Zátopkovi angažovali v obrodném procesu, později kvůli tomu Emil nedostal zaměstnání a musel jít kopat studny. „Ale takových lidí bylo více, kteří museli vzít lehčí a jednodušší zaměstnání – umývat okna a přikládat do kotlů.“

Dana Zátopková dva roky psala své paměti, které v srpnu 2015 zrovna dokončovala (vyšly o rok později s názvem Náš život pod pěti kruhy). „Dala jsem se do toho kvůli tomu, že mne naštvalo, že hodně lidí píše o nás a o Emilovi knihy, a přitom tam je spousta blábolů,“ podotýkala s tím, že hodně přátel jí radilo, že dokud žije, tak ať to napíše tak, jak to bylo doopravdy.

K psaní měla k dispozici deníky a poznámky, například z Vietnamu nebo z Indonésie. „Když máte o čem psát, tak je to fajn, nebyla bych schopná si vymýšlet. Sport nám udělal život velmi zajímavým.“

Dana Zátopková se narodila 19. září v roce 1922. Na olympijských hrách získala dvě medaile (zlatou a stříbrnou) a dvakrát byla mistryní Evropy.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.