Muslimské bratrstvo nemá žádný vliv, migraci řídit nemohlo, upozorňuje zpravodaj ČRo na Blízkém východě

Proč chtějí Egypťané do Evropy? Nastínil Štěpán Macháček - Foto:  ČTK/AP, Kay Nietfeld

Proč chtějí Egypťané do Evropy? Nastínil Štěpán MacháčekFoto:  ČTK/AP, Kay Nietfeld

Pokud posloucháte Zápisník zahraničních zpravodajů, tak jeho hlas velmi dobře znáte – Štěpán Macháček, který jako zpravodaj Českého rozhlasu přináší pravidelné příspěvky z Blízkého východu, se nedávno vrátil z Egypta. Tam také dlouho učil, takže názory mladých lidí zná. Co očekávají mladí Egypťané od roku 2016? „Především uplatnění v oboru, což je v Egyptě věc problematická,“ upozorňuje.

Připouští také, že mezi mladými Egypťany panuje skepse, že nemají žádné nové perspektivy a vývoj není takový, jak si představovali. 

 

Rozhovor se zpravodajem Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpánem Macháčkem o arabském jaru, o tom, jak je na tom dnešní Egypt a také o migraci do Evropy. Moderuje Patricie Strouhalová.

Vložit na svůj web

Před několika lety vyvolala sebevražda tuniského prodavače arabské jaro, a i když důvodem vlny protestů byla špatná životní situace, k hospodářskému rozvoji nedošlo. Ale například v Tunisku jsou lidé spokojení s tím, že mají svobodu slova, což před tím nikdy nebylo. „Ekonomicky si stále stěžují, ale uvědomují si, že svobody skutečně v Tunisku mají,“ dodává. 

Čtěte také: Lidé budou utíkat do Evropy, dokud nebude vůle řešit například válku v Sýrii, tvrdí Pavla Jazairiová

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Plus uvedl, že masovou migraci do Evropy organizuje Muslimské bratrstvo. S tím ale Štěpán Macháček nesouhlasí – organizace podle něj nemá žádný vliv a je nesmysl, aby organizovala jakýkoli hromadný přesun blízkovýchodního obyvatelstva. 

„Maroko je v arabském světě ostrovem bezpečnosti“

„Poslouchal jsem odkazy na zdroje, na které se prezident Miloš Zeman odvolával, a tam je jasné, odkud proudí – vládnoucí rodina ve Spojených arabských emirátech je posedlá brojením proti Muslimskému bratrstvu, ačkoliv je už nijak neohrožuje,“ říká. 

Štěpán Macháček se bude věnovat výročí egyptské revoluce - Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček se bude věnovat výročí egyptské revoluceFoto: Štěpán Macháček

A co se týče migrační vlny, tak například v Egyptě lidé sice touží po cestě do Evropy, ale nikoliv proto, aby dostávali sociální dávky – to je podle něj jeden z mnoha mýtů. „Mají představu, že se budou moci v Evropě usadit, ale aby mohli pracovat,“ vysvětluje. 

Nedávnou roztržku mezi Saúdskou Arábií a Iránem je podle něj důležité vnímat z širší perspektivy. „To, čeho jsme svědky v Sýrii, je výsledkem konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Iránem. To samé platí o zapomenuté válce v Jemenu, která se rozpoutala kvůli nepřátelství těchto dvou režimů. Jde o tragédii pro celý region,“ míní. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace