Host Radiožurnálu11. července  2016 v 10:05  

Žádné kyslíkové lahve, jen klidná mysl. Volné potápění je bezpečný sport, má ale svá pravidla

Martin Zajac odpovídal na otázky moderátorky Lucie Výborné - Foto: Prokop Havel

Martin Zajac odpovídal na otázky moderátorky Lucie VýbornéFoto: Prokop Havel

Během dovolené se často věnujeme tomu, co jindy nestihneme. A pro ty, co se rádi potápí, máme dobrou radu – potápějte se ve dvojicích a u začátečníka by měl být zkušenější kolega, v nejlepším případě instruktor. Právě na to klade důraz Martin Zajac, který byl v roce 2011 vyhlášen nejlepším světovým trenérem v potápění na nádech.

„Jedna z nejdůležitějších věcí ve freedivingu je, abychom zůstali maximálně relaxovaní, ale zároveň měli celý proces pod kontrolou,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. 

 

Rozhovor s freediverem Martinem Zajacem o tom, co vše bychom měli vědět, když se chceme potápět, a také o potápěčských kurzech pro začátečníky. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Vše je otázka tréninku – freediving je specifický v tom, že v krátké době fyziologická zátěž je intenzivní, a tento moment pro začátečníky znamená, že je tam hodně vysoká hladina oxidu uhličitého a dochází k nutkání na nádech. „Tohle musíme zpracovávat,“ připomíná. 

A hrozí k poškození mozku, když se něco nepovede? Trénovaný freediver má rozvinutý diving reflex, tedy soubor fyziologických reakcí těla, který umožní trénovanému borci zůstat pod vodou delší dobou. A co se týče začátečníků, tak někteří jsou už zvyklí pracovat se svým tělem.  

Martin Zajac – freediver, trenér reprezentace a instruktor potápění – se dokáže potopit do 100metrové hloubky na jediný nádech a pod vodou vydržel ve svých závodních dobách přes 7 minut.

„Freediver je v plném nádechu, tepe mu srdíčko, dodávka kyslíku není přerušená, i když hladina kyslíku je o něco nižší,“ ubezpečuje. 

Freediving považuje za velice bezpečný sport, má ale svá pravidla, které člověk musí znát a musí je respektovat. „Riziko, že by se něco mělo přihodit, je minimální,“ vysvětluje. On sám dokonce k potápění vede i svou 14letou dceru, která se chystá na potápěčskou kariéru. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace