Brouci jsou nádherní, ale raději mám mouchy, říká forenzní entomoložka Hana Šuláková

Entomologický výjezdový kufr s nádobím na odběr živého a usmrceného hmyzu, pinzety, entomologickou síťku, igelitové pytle na zeminu. To vše si s sebou bere entomoložka Hana Šuláková, pokud ji volají k nějakému případu. Jak může forenzní entomolog pomoci živým? A ve kterých případech dokáže určit, jestli dotyčný zemřel násilnou smrtí?

„Brouci jsou nádherní, ale více než brouky preferuji mouchy, protože ty jsou přesnější,“ říká jediná forenzní entomoložka v Česku.

Larvy a brouky, které odebere na místě činu, nese do laboratoře ještě živé – odchovává je na vepřovém mase, dává do inkubátoru a čeká, až se z vajíček vylíhnou dospělé mouchy. Když se odebírá z místa činu, tak se odebírá i zemina – celá řada druhů nesetrvává na těle, ale pod ním.

Ve vrcholné fázi rozkladu je tělo aktivní – když larva dokončí vývojový cyklus, tak se nemůže kuklit v biochemicky aktivním prostředí, odlézá z těla do okolí a kuklí se kolem něj. „Pokud chceme srovnat, zda dané tělo bylo, nebo nebylo převezeno na danou lokalitu, tak je potřeba se podívat, v jakém biotopu daný člověk leží,“ vysvětluje.


Forenzní entomologie je jednou z věd využívaných v kriminalistice. Na základě poznatků o hmyzu a jiných členovcích a jejich vývojových stádiích pomáhá určit dobu uplynulou od smrti či konkrétní zranění, nebo stanovit, zda bylo s tělem manipulováno z původního místa činu.

V Česku ale nemá pro svou prefesi příliš výhodné prostředí – biotopy jsou segmentované, malá políčka, louky, sem tam remízek, a společenství hmyzu se překrývá.

A za jak dlouho hmyz zlikviduje mrtvého člověka? V létě se tělo rozkládá rychleji, do čtrnácti dnů jsou dvě třetiny tkání zkonzumované hmyzem.

V zimním období se rozklad natahuje, tkáně se odbourávají velice pomalu. Nejproblémovější je pak nález ve vodě, jiná situace je, když je část těla profilovaná nad vodní hladinou.

Znalecké posudky, které napíše, dává policii, státnímu zastupitelství nebo soudu, a prakticky se nedoví, jak vše dopadlo – nikdo nemá povinnost informovat znalce. Připouští ale, že má informace, že jeden posudek byl u soudu rozhodující, díky jednomu brouku šel pachatel za mříže.

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autoři: lvb , prh
Spustit audio