Porodím vaše dítě. Za půl milionu korun

V Česku může být podle dokumentaristky Tomanové až 200 náhradních matek - Foto:  pixabay.com

V Česku může být podle dokumentaristky Tomanové až 200 náhradních matekFoto:  pixabay.com

Duši neprodám se jmenuje soutěžní snímek festivalu Jeden svět od režisérky Evy Tomanové. Pojednává o náhradních matkách. „Začala jsem točit, protože mě zajímalo, jak to někdo může udělat,“ říká dokumentaristka.

„Sama mám dvě děti. I když jsem si ten vztah dohledávala, když se narodily, tak to stejně nechápu. Hormony přece mohou s člověkem udělat mnoho věcí, tak jestli je to tak jednoduché,“ popisuje režisérka pozadí dokumentu. 

Film obsahuje tři příběhy. Monice to vychází, je počtvrté maminkou a již třetí dítě předala biologickým rodičům. Jsou jejím motivem finance? „Je to jako, když žena jde darovat vajíčka. Dostává finanční kompenzaci. Neznám ženu, která by jen tak chodila darovat vajíčka, aby pomohla desítkám jiných žen,“ vysvětluje Tomanová. 

„Našla si rodiče, kteří nemohli mít dítě, ona jim je odnosila, porodila, předala a v pěti týdnech jí ho tatínek přinesl s tím, že se o to dítě nemá kdo starat.“
dokumentaristka Eva Tomanová

Jedna z hrdinek Nikola to nedělala pro peníze. Okolí jí vysvětlilo, že je lepší, aby šla na potrat, a nedokázala se s tím vyrovnat. Chtěla se stát náhradní matkou a někomu odnosit dítě, aby tu bolest překonala. 

Kolik je náhradních matek? 

„Myslela jsem si, že je to ojedinělý případ. Když jsem pátrala, všichni mi říkali, že ty matky nejsou. Myslím si, že sto, možná dvě stě je ale reálné číslo,“ říká dokumentaristka. 

Dokument čeká volné pokračování na téma mužů. 

Autor:  Jakub Wojtovič
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace