Host Radiožurnálu10. března  2017 v 12:05  

Není nám do pláče, že už nenapíšem další punčocháče, směje se frontman kapely Chinaski

Michal Malátný vypráví o kapelním putování za novou deskou. - Foto: Jakub Wojtovič

Michal Malátný vypráví o kapelním putování za novou deskou.Foto: Jakub Wojtovič

Nové album natáčeli Chinaski v Anglii, v Austrálii a na Novém Zélandu. Jak se stalo, že na Novém Zélandu tančil haku do půl těla? Frontman kapely Michal Malátný se už ale po pódiu nepohybuje jen s mikrofonem v ruce. „V Semaforu hraju už ve třech představeních,“ pochlubil se zpěvák Lucii Výborné.

Na výstavě Gotfrieda Lindauera se členové kapely potkali s Čechomaorem Františkem, kterého požádali, aby jejich novou desku uvedl. „Je to mě velká čest, nikdy jsem si neuměl představit, že s vámi budu na desce. Já vás za to naučím haku. Svlékl se do půl těla a dal nám dvouhodinový trénink,“ popisuje Malátný zážitky z exotické destinace, kde vznikalo nové album Chinaski s titulem Není nám do pláče. 

Na Novém Zélandu Malátný také zjistil, co mají společného maorské modlitby a český folklór. „Hrozně mě to překvapilo. Byla to napůl píseň, napůl modlitba, ale ta melodika byla úplně stejná jako z moravsko-slováckého pomezí. Poslední píseň mi zněla v hlavě a nebylo to vůbec jinačí,“ říká Michal Malátný. 

„Kapelníkem Chinaski je kytarista František Táborský, ale řídíme to spolu ve dvou. Já jsem umělecký šéf a on je umělecký ředitel.“
Michal Malátný

Austrálie, Nový Zéland, Británie, USA, Chinaski se v poslední době rozjeli do světa. Spolupracují totiž s producentem Gregem Haverem, který se ale před nedávnem oženil a přestěhoval do Aucklandu. U něj natočili dvě písně. „Dopadly hezky, tak jsme řekli pojďme to zkusit. Další tři songy jsme točili v Londýně, dva v Los Angeles. Pak jsme se vrátili na Zéland, natočili sedm písniček a dodělali desku,“ říká Malátný. 

Přestože ho známe spíše jako frontmana kapely Chinaski, původně Michal Malátný vystudoval herectví. „Jiří Suchý mi zavolal, protože potřeboval nějaký záskok, tak jsme to zkusili a teď hraju v Semaforu už tři představení. Je to fantastické,“ říká. „Vždy, když jdu po představení pěšky domů, mám pocit, že psát texty písní je nejjednodušší věc na světě, největší radost a že to jde samo.“ 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace