Host Radiožurnálu21. června  2017 v 10:10  

Ženy žárlí jinak než muži. Může za to evoluce, říká sexuoložka Kateřina Klapilová

Ženy žárlí jinak než muži. Může za to evoluce, říká sexuoložka Kateřina Klapilová - Foto: Luboš Vedral

Ženy žárlí jinak než muži. Může za to evoluce, říká sexuoložka Kateřina KlapilováFoto: Luboš Vedral

Jak žárlí muži a jak ženy? Svou roli hraje i evoluce. A možná víc, než bychom řekli, tvrdí v rozhovoru s Janem Pokorným evoluční sexuoložka Kateřina Klapilová.

Setkání s bývalým partnerem nebo partnerkou, služební cesty, ale i setkání s mužem, kterého stávající partner zatím nezná. To jsou podle Kateřiny Klapilové nejčastější spouštěče běžné, každodenní žárlivosti. A zatímco v tom, kdy žárlíme, nejsou mezi muži a ženami větší rozdíly, v prožívání žárlivosti už ano. 

„Mužům vadí představa partnerky při intimních aktivitách s někým jiným, ženám vadí představa, že se jejich partner s jinou ženou účastní romantického rozhovoru, který by mohl vést až k plánování partnerství,” popisuje evoluční sexuoložka. 

Jak zdůrazňuje, není žárlivost jako žárlivost. Má mnoho typů a z evolučního hlediska se každá „vyplatí” v jiných situacích. „Žárlivost může ovlivňovat spokojenost v partnerství i to, zda svazek déle vydrží. Variabilita je obrovská,” říká. 

Ve zkratce lze říct, že žárlivost může vztahu v mnohém prospět. „Často se objevuje ve chvíli, kdy vám teče do bot. Něco se stalo, vy to ještě neumíte definovat, ale jste neklidný. Partnerka je třeba často pryč nebo se o někom pochvalně vyjádří. Žárlivost vás motivuje k činu,” popisuje Kateřina Klapilová. 

„Existuje samozřejmě i patologická forma žárlivosti, to už se ale bavíme o psychiatrických diagnózách.“
KATEŘINA KLAPILOVÁ

Oblíbenými strategiemi v takových situacích bývá buď to, že partnerce jejího urostlého, svalnatého kamaráda zkrátka zakážete, nebo na jejich schůzky začnete chodit s ní. „Případně se můžete pokusit vzbudit žárlivost sám,” přidává další možnou strategii. 

Nejen o žárlivosti, ale i o tom, jak se žárlivost změnila v moderní době, je i nový dokument České televize Čí je moje dítě, na kterém se Kateřina Klapilová podílela. 

Poslechněte si záznam celého rozhovoru: kliknutím na odkaz v tomto článku nebo v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace