Host Radiožurnálu14. října  2017 v 12:05  

Co nového v Divadle S+H? Spejbl a Hurvínek s novým hlasem. A Mánička umí francouzsky

Spejbl a Hurvínek mají nové hlasy - Foto:  Archiv ČRo

Spejbl a Hurvínek mají nové hlasyFoto:  Archiv ČRo

Legendární dvojice Spejbl a Hurvínek má od října zbrusu nový hlas. Ten patří loutkoherci Ondřeji Lážňovskému, Máničku a bábinku už nějaký měsíc namlouvá Marie Šimsová. Oba dva ve studiu Radiožurnálu přiblížili, jak se svých rolí ujali – do mikrofonu přitom promluvili hlasem svých loutek.

„Nečekaný odchod paní Štáchové víceméně roztočil kola budoucnosti, kam divadlo má jít,“ přibližuje Ondřej Lážňovský s tím, že se prozatím považuje spíše za učedníka než nástupce. 

Polohy hlasu Spejbla a Hurvínka jsou rozdílné – každá z postaviček má svůj rytmus, zajímavý je pak jejich střet, hádka. „Buď se mi splaší, nebo zpomalí,“ dodává s úsměvem. 

Marie Šimsová zase přiznává, že Máničku musí pořád zpomalovat, zdětšťovat, aby to bylo stále desetileté děvčátko. Lepší je přitom, když si povídá se Spejblem nebo Hurvínkem, než když mluví k imaginárnímu posluchači. 

„V divadle pořád vedete dialog, jsou tam emoce, střety, to člověka rozproudí a dostane do figur lépe,“ dodává Ondřej. A věděli jste, že soubor už hrál v pětadvaceti jazycích? Nyní nacvičují němčinu, a protože Marie dobře vládne francouzskému jazyku, tak nechala promluvit Máničku ve francouzštině. 

Doba se mění, historie se neopakuje 

A jakým směrem půjde Divadlo Spejbla a Hurvínka? „Divadlo jste vy versus doba, velice těžce se pro nás pro všechny doba nálepkuje a popisuje. Musíme citlivě hledat, co ten Hurvínek může s dobou vytvořit,“ nastiňuje Ondřej. 

A Marie doplňuje, že každá doba je jiná a nelze slíbit, že bude divadlo stejné – historie se neopakuje. „Doba se hodně změnila, lidé mají jiné představy o tom, co všechno mohou v životě dělat, ten záběr je širší,“ říká s tím, že těžko lze odhadnout, kam se vlastně divadlo posune. 

Autor:  Patricie Strouhalová  (pst), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace