Josef Elster

Josef Elster - Foto:  www.sinicerasy.cz

Josef ElsterFoto:  www.sinicerasy.cz

V pátek byl hostem Radiožurnálu biolog Josef Elster z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vedoucí polární expedice Arktida 2008 vyprávěl o viditelných změnách klimatu v ledových končinách a také o tom, jaký mají výzkumné cesty českých biologů do arktických oblastí význam pro tuzemskou vědu.
V sobotu 4. října bude hostem zpěvačka Lenka Dusilová.

Jako algolog studuje docent Josef Elster řasy a sinice. V rámci jejich výzkumu absolvoval kromě projektu Arktida 2008 i celou řadu dalších expedic do polárních oblastí. Úplně první ho zavedla v roce 1988 na Špicberky. Za tu dobu se na různých kurzech i přímo v praxi naučil, jak se vyvarovat útoku medvěda, co dělat, když se člověk při expedici zraní, a jak se vlastně chovat v tak odlehlé krajině. "Příroda je v těchto oblastech sice krásná a romantická, ale dovede být i velice krutá, a pokud člověk musí pracovat v teplotě kolem nuly a za silného větru, tak je to velice náročné," uvedl docent Elster. 

Josef Elster je vedoucím české sekce velkého mezinárodního arktického projektu a se svými kolegy se zaměřuje na výzkum v oblasti botanických i zoologických oborů a na klimatologii. "Arktida prochází dramatickými změnami, které jsou v současné době měřeny především úbytkem zalednění, a náš projekt sleduje, jak se v rámci těchto změn chovají živé organismy," uvedl docent Elster, který společně s ostatními českými vědci dostal pod správu určité území, kde mohou studovat i sbírat rostliny a živočichy. 

Arktida a Antarktida jsou podle Josefa Elstera indikátory stavu světa. Antarktida je kontinent, který je pokryt obrovským množstvím ledu a vyrovnává teplotní výkyvy na celé planetě. Oproti tomu oblast Arktidy tvoří jen moře a oceány, které jsou spojeny mořskými proudy s mírným a tropickým pásmem, a proto je severní pól z hlediska klimatických změn méně stabilní než Antarktida. Kvůli tomu v Arktidě dochází k dramatickým změnám a zmíněný mezinárodní výzkumný projekt je zaměřen právě na studium vlivů těchto změn na ekosystém. 

"Jsou vaše poznatky nějak užitečné i pro českou vědu a existuje nějaká spojitost mezi tamějším a místním klimatem?" ptala se dnešního hosta moderátorka Lucie Výborná. "Pochopitelně i střední Evropa byla v poslední části doby ledové ovlivněna chladným klimatem a také u nás se zachovala celá řada endemitských druhů, které rostou v našich horách a současně jsou i v Arktidě," odpověděl Jan Elster. 

Záznam rozhovoru s Josefem Elsterem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 

Autor:  Petra Čechová  (peč)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace