Host Radiožurnálu13. října  2008 v 11:08  

Dušan Drbohlav

Dušan Drbohlav - Foto: Petra Čechová

Dušan DrbohlavFoto: Petra Čechová

Hostem Radiožurnálu byl v pondělí odborník na migraci obyvatelstva docent Dušan Drbohlav z Univerzity Karlovy v Praze. Posluchačům vyprávěl, v čem je Česko pro přistěhovalce zajímavé, jak se cizinci integrují do naší společnosti a jaké jsou největší problémy ilegální imigrace.
V úterý 14. října bude hostem polárník Miroslav Jakeš.

Vedoucí Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Dušan Drbohlav vysvětlil, z jakého důvodu se do České republiky v minulém roce přistěhoval rekordní počet cizinců a proč jsme ze všech postkomunistických zemí pro imigranty nejatraktivnější teritorium. "Jsme opravdu dobrým místem k životu?" ptala se moderátorka Daniela Karafiátová. "Vše je relativní. Jsme dobrým místem k životu pro mnohé, jejichž životní standard je nižší než náš. Česko se z hlediska pracovní migrace skutečně nemůže rovnat s žádnou jinou postkomunistickou evropskou zemí. To je dáno stabilním politickým klimatem a poměrně dobře šlapající ekonomikou. Navíc existuje poptávka po pracovních silách, které na domácím trhu chybí," odpověděl Dušan Drbohlav. 

Pro uprchlíky i legální přistěhovalce je Česká republika zajímavá také proto, že je součástí Evropské unie, a zároveň je stále geograficky a kulturně blízká zemím bývalého východního bloku, které jsou na tom o poznání hůře. Nejvíce přistěhovalců k nám tradičně přichází z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu, Ruska a Polska. Loňský historicky největší počet imigrantů ale podle Dušana Drbohlava mnoho neznamená, neboť velká část přistěhovalců přichází jen na rok a poté pokračuje do jiných zemí. V poslední době přibývá Ukrajinců, kteří odcházejí do Portugalska nebo Itálie, kde si vydělají více. 

Docent Drbohlav, který napsal publikaci o ukrajinské menšině v ČR, se zabývá také tím, jak se cizinci integrují do naší společnosti. Mnoho pracovníků z východu u nás setrvá několik let a pak se vrací domů. Většinu svého života tráví na cestě a neusazují se. Ale překvapivě dobře se u nás adaptovali Vietnamci, kteří zde založili své sociální sítě, a i když jsou spíše uzavřenou komunitou, tak ekonomicky se integrují velmi dobře. 

"Většina cizinců k nám jezdí vyplnit mezery na trhu práce a vykonávají práce špatně placené, které nejsou atraktivní ani pro tuzemské nezaměstnané. Není to tedy tak, že by brali místním lidem práci," soudí Dušan Drbohlav, podle kterého spočívají problémy s cizinci spíše v nelegální migraci, která bývá spojená s kriminální činností. "Ilegální migrace je zabudována ve struktuře moderního kapitalismu. Poptávka po nelegální levné pracovní síle tady vždy bude a to je ten problém," doplnil Dušan Drbohlav. 

Záznam rozhovoru s Dušanem Drbohlavem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 

Autor:  Petra Čechová  (peč)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace