Host Radiožurnálu21. listopadu  2008 v 11:04  

František Němec a Martin Slanina

František Němec a Martin Slanina - Foto: Petra Čechová

František Němec a Martin SlaninaFoto: Petra Čechová

Rostou nám v Česku noví Baťové? Jak se u nás vůbec daří živnostníkům devatenáct let po pádu socialistického hospodářství? Jak se k podnikání dostali, čím se při práci řídí a co je pro ně nejdůležitější? I na to se moderátorka Lucie Výborná ptala farmáře Františka Němce a zástupce výrobní firmy Martina Slaniny, kteří získali ocenění v soutěži Živnostník roku 2008 a Firma roku 2008.
V sobotu 22. listopadu bude hostem kunsthistorik František Dvořák.

"Na farmě vstáváme téměř celý rok o půl páté, podojíme krávy a potom se rozprchneme po každodenních pracovních povinnostech. I když mě nejvíc baví práce s dobytkem a na poli, tak v dnešní době se musím věnovat i administrativě. Proto přes den dělám úředníka a snažím se získávat granty a dotace z Evropské unie," popisuje svoji práci František Němec, který na Vysočině provozuje rodinnou farmu s minimlékárnou a v soutěži Živnostník roku 2008 získal 3. místo. 

Ocenění získal také díky šetrnému přístupu k životnímu a sociálnímu prostředí."Líbí se mi žít na venkově a budovat ho tak, aby budoucí generace byly hrdé na to, že tam bydlí. Dneska lidé spíše odcházejí do měst a já bych chtěl, aby na venkově zůstávali. Dělám pro to maximum," říká František Němec, který na své farmě pořádá exkurze pro městské děti a zapojuje se i do dalších aktivit. 

Martin Slanina je zástupce rodinné stavební firmy, která získala 2. místo v soutěži Firma roku. Jak se nositel takového ocenění stará o své zaměstnance? "Pro nás není nejdůležitější počet zaměstnanců nebo obrat, ale oboustranná spokojenost. Chceme zůstat rodinnou firmou a vycházíme z toho, že jestli jsou spokojení klienti, tak jsou spokojení i zaměstnanci." 

"Jaké to je být podnikatelem v Česku?" ptala se svých hostů moderátorka Lucie Výborná. Podle Martina Slaniny je podnikání hlavně velkou zodpovědností. Podnikatel musí myslet na finanční stabilitu firmy - na to, aby měl peníze na výplaty zaměstnanců, kteří mají své rodiny a spoléhají, že dostanou svoji mzdu. To je výhoda všech zaměstnanců, kteří mohou po práci odejít domů s čistou hlavou a takové problémy neřeší. 

Oba dnešní hosté začínali s podnikáním jako velmi mladí. Co je k tomu vedlo? Čím se v podnikání řídí a co dělají, aby uspěli v dnešním tvrdě konkurenčním boji o zákazníka? I to byla témata dnešního rozhovoru. 

Záznam rozhovoru s Františkem Němcem a Martinem Slaninou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 

Autor:  Petra Čechová  (peč)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace