Host Radiožurnálu26. března  2009 v 11:12  

Jana Henychová

Jana Henychová - Foto:  ww.huskies.cz

Jana HenychováFoto:  ww.huskies.cz

Mushing neboli závody psích spřežení - tak zní název netradičního sportu, kterému se věnuje čtvrteční host Lucie Výborné. Česká musherka Jana Henychová v polovině března jako první Češka dokončila se smečkou sibiřských husky 1060 kilometrů dlouhý závod Norskem. Na mrazivé cestě strávila 8 dní a 16 hodin. A jak na svůj úspěch vzpomíná? "To nebyl můj výkon - to byl především výkon mých psů."
V pátek 27. března bude hostem ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Závod zahájila se čtrnácti psy - a dokončila jej s pouhými osmi. Jak odstupují psi v průběhu takového závodu? "Ti psi, kteří odstoupili, byli vlastně skutečnými vítězi," směje se Jana Henychová. "Závod je sice nonstop, ale projíždí se kontrolními body. Takže když přijedu na checkpoint a zjistím, že nějaký pejsek už nemůže, předám ho svým pomocníkům. Ti mu dají najíst, napít, namasírují ho a obléknou ho do oblečku, aby se zahřál." 

Když už v závodu pokračovat nemůže pes, musher to pozná. Ale co když je to naopak a problémy začíná mít musher? "Tomu psovi je to úplně jedno," usmívá se Jana Henychová. "Psi svého mushera opravdu neřeší. Představa psí smečky oddaně chránícího svého pána pochází z různých romantických polárních filmů, které se na pravdě příliš nezakládají." 

To, že reálný vztah polárních psů k majiteli ve skutečnosti filmovým tvůrcům dojemných příběhů jako předloha příliš sloužit nemůže, dokazuje Jana Henychová vzpomínkou: "Když jsme například spali na sáních, všichni psi samozřejmě leželi na mně. Až později zjistila, že to nebylo proto, že by mě chtěli zahřívat. Měli zkrátka jen enormní zájem o můj spacák a chtěli se do něj nasáčkovat. Oni mě tedy můžou mít rádi, ale zároveň jsem jim těžce ukradená." 

Lucie Výborná se Jany Henychové neptala jen na závod, který absolvovala v březnu, ale také na to, jak probíhá starost o více než dvacetičlennou psí smečku. A jak psi vlastně snášejí svou účast v závodech spřežení? "Není to týrání," vyvrací musherka častou představu. "Husky to mají v sobě, chtějí to dělat, byli k tomu vyšlechtěni. Neštěstí ale je, když mají lidé takového psa v panelovém domě." 

Co může přinést setkání psího spřežení se sobem? Proč se pomocníci mushera či musherky nemohou přiblížit ke psům, kteří dosud závodí? A co patří do nezbytné výbavy mushera a jeho psů pro závod psích spřežení? Všechny odpovědi Jany Henychové najdete v záznamu celého rozhovoru v Rádiu na přání. 

Záznam celého rozhovoru s Janou Henychovou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace