Host Radiožurnálu13. května  2009 v 10:40  

Alena Šteflová

Alena Šteflová - Foto: Alžběta Švarcová

Alena ŠteflováFoto: Alžběta Švarcová

Není důvod k panice, a to ani v globálním měřítku - to tvrdí Alena Šteflová, ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice, o současné hrozbě takzvané prasečí chřipky. Nejen o tom, proč situace v Česku není zatím vážná nebo jaké kroky by Světová zdravotnická organizace v případě pandemie podnikla, s Alenou Šteflovou ve středu mluvila Lucie Výborná. A po 11. hodině odpovídala Alena Šteflová na otázky posluchačů i v on-line rozhovoru.
Ve čtvrtek 14. května bude hostem Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu.

Jedni varují před možnou pandemií prasečí chřipky, jiní považují podobné hrozby za plané. Podle Aleny Šteflové se pravda nachází někde uprostřed. "Epidemie prasečí chřipky není opravdu ničím novým, dokonce i v nedávné historii máme několik podobných případů." 

Co je však nové, je charakter genetické informace viru prasečí chřipky. "Alarmující je, že gen současného viru v sobě nese informaci prasečího, ptačího i lidského viru - což dosud nebylo nikdy diagnostikováno a izolováno." A právě v nepřipravenosti lidí na podobný typ viru spočívá podle Aleny Šteflové největší hrozba takzvané prasečí chřipky. 

Přesto podle Aleny Šteflové nemusí obyvatelé České republiky propadat panice: "V Česku se jedná o jednotlivce - maximálně desítky lidí - kteří přijíždějí z ohrožených zemí. Opravdu Česká republika nemá ani jeden potvrzený případ a není nutné v tuto chvíli přistupovat k dalším opatřením, než která už byla nastolena." 

Přesto - kdyby k pandemii prasečí chřipky skutečně došlo, má Světová zdravotnická organizace připraven pandemický plán sloužící ke koordinaci celosvětového boje proti viru. Zajímá vás, jaké kroky tento plán zahrnuje? A jak by v případě pandemie postupovala Česká republika? A existuje vůbec vakcína proti smrtícímu viru? Nejen to se dozvíte v záznamu celého rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Alenou Šteflovou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 

Po 11. hodině odpovídala Alena Šteflová i na dotazy posluchačů v on-line rozhovoru - mimo jiné například i na to, jak se mají vybavit na cestu do rizikových oblastí. 

Alena Šteflová - místní koordinátorka Světové zdravotnické organizace (WHO) 13. 5. 2009 od 11 do 11.20 hod Jarka 13.5. 2009 10:14 paní Aleno, jen Vás chci pozdravit. Poznala jsem Vás podle hlasu - chodíme spolu na konverzaci :) To je super náhoda. Přeju hodně zdaru. J. Jarko, moc Vás zdravím a je to od Vás milé, hlavně že už to mám za sebou.Alena Posluchač 13.5. 2009 10:55 Prosím paní ředitelko proč paní Výborná i další moderátoři neustále používají výraz "prasečí chřipka". Myslím, že již bylo vysvětlováno, že je to práve zhlediska nevyvolávat paniku velice nevhodné. A zhlediska odborného je možné přece používat H1 N1. Lidsky lépe přijatelné mexická chřipka. Zde se výrazem prasečí chřipka média dopouští špatné interpetace a diskriminace zejména chovatele prasat. Děkuji. Souhlasím, že je používání názvů zmatečné, užívá se jak výrazu prasečí, mexická i nová, WHO pracuje s termínem Chřipka typu A H1N1. Honza 13.5. 2009 10:55 Jak chce WHO zdůvodnit selhání US firmy Baxter, která distribuovala začátkem roku do 18 států vakcínu proti viru ptačí chřipky přes Baxter Austria a zcela náhodou byl při testech právě v České Republice objeven smrtící virus v těchto vakcínách& 8230; údajně omylem !!! Firma Baxter dostala od WHO pověření k vývoji nové vakcíny právě proti prasečí chřipce !! Není to náhodou velký OMYL ?? WHO spolupracuje se všemi producenty očkovacích látek, které o výrobu projeví zájem a mají schválenou licenci na jejich výrobu. Jim pak bude distribuován identifikovaný "kandidátní" virus (na základě jeho finalizace, která v současné době probíhá v Atlantě v Centru pro kontrolu nemocí). Výrobní kapacita všech výrobců by měla zabezpečit výrobu zhruba 2 mld dávek vakcíny. Schvalovací a kontrolní mechanismy výroby i výsledných produktů jsou prováděny národními kontrolními autoritami v zemi sídla výrobce. Petr 13.5. 2009 10:56 Dobrý den.Plánujeme v červnu dvoutýdenní návštevu USA, konkrétně Floridy. Doporučovala by jste nějaká opatření proti viru ať už na cestu tam a nebo při pobytu tam?Například se chránit rouškami nebo preventivně nějakými léky?a co dělat při prvních příznacích?Děkuji za odpověď s pozdravem Doporučuji vybavit se základní lékarničkou, posílenou o větší množství antipyretik (Paralen, Anopyrin) i větší dávky vitaminu a dodržovat základní hygienická pravidla a vyhýbat se prostorům s větší koncentrací osob. V případě podezření, že již se u vás objevily zdravotní problémy, navštivte lékaře, který stav posoudí (a to i z epidemiologického hlediska v místě, ve kterém se budete nacházet), po návratu rovněž při obtížích navštivte svého lékaře. Administrátor 13.5. 2009 11:24 Rozhovor s Alenou Šteflovou končí. Děkuji všem posluchačům i tazatelům za zájem o téma pandemické chřipky a doporučuji navštívít pro další informace odborné stránky, jak ministerstva zdravotnictví(www.mzcr.cz), tak WHO (www.who.int),a sledovat další vývoj onemocnění a informace o něm prostřednictvím médií.
Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace