Václav Hampl

Václav Hampl - Foto: Alžběta Švarcová

Václav HamplFoto: Alžběta Švarcová

Vysoká škola na jednu stranu člověka připravuje na vysoce kvalifikovaná povolání, na druhou stranu by neměla být pouhou předehrou k budoucímu zaměstnání. Alespoň se tak domnívá profesor Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy. Také na to, jak k propojení výzkumu, vzdělání a praxe přispěje vznik nového projektu BIOCEV, se ho ve vysílání Radiožurnálu ptala Hanka Shánělová.
V pátek 30. dubna bude hostem trenér Václav Sýkora.

Tři a čtvrt miliardy korun – tolik bude stát nový společný projekt Akademie věd a Univerzity Karlovy s názvem BIOCEV neboli Biotechnologické a biomedicínské centrum Vestec. „Mělo by se jednat o centrum špičkových vědeckých technologií a metod v biomedicíně a biotechnologickém výzkumu,“ nastiňuje Václav Hampl základní charakteristiku nového centra. 

Václav Hampl s Hankou Shánělovou - Foto: Alžběta Švarcová

Václav Hampl s Hankou ShánělovouFoto: Alžběta Švarcová

BIOCEV nevznikne – alespoň co se vědeckého zázemí týče – takříkajíc na „zelené louce“. „Ve snaze o vybudování nového centra jsme se spojili s několika ústavy Akademie věd, které už nyní doložitelně patří k velmi kvalitním pracovištím,“ poukazuje Václav Hampl. A co si od tohoto sdružení sil slibuje především? „Jsem si jist, že vznikne něco, co bude v rámci Evropy a světa nepřehlédnutelné.“ 

Právě BIOCEV má přispět k současné snaze propojit vzdělání s praxí. „Chceme BIOCEV financovat z evropských strukturálních fondů a zásadní podmínkou je právě to, aby praktické využití výsledků bylo už předem doložitelné,“ vysvětluje rektor Univerzity Karlovy. 

Profesor Václav Hampl - Foto: Alžběta Švarcová

Profesor Václav HamplFoto: Alžběta Švarcová

Dvě fakulty Univerzity Karlovy a šest ústavů Akademie věd – to jsou podílníci na novém vědeckém projektu BIOCEV. Co konkrétně vlastně na přibližně 24 tisících metrech čtverečních, na nichž se bude Biotechnologické a biomedicínské centrum rozkládat, bude stát? Také to zajímalo Hanku Shánělovou v záznamu celého rozhovoru. 

A ve svých otázkách se neomezila pouze na projekt BIOCEV. Rektora UK se zeptala například i na to, jací úspěšní studenti vzešli z Univerzity Karlovy nebo jak si Univerzita Karlova stojí ve srovnání s jinými světovými univerzitami. A odpovědi Václava Hampla si poslechněte v záznamu celého rozhovoru. 

 

Rozhovor s rektorem Univerzity Karlovy, profesorem Václavem Hamplem o tom, v jaké fázi příprav je plánované centrum výzkumu BIOCEV, jaké úspěchy slaví čeští vysokoškoláci ve světě i které nejaktuálnější výzvy stojí před českými univerzitami

Vložit na svůj web

Záznam celého rozhovoru s Václavem Hamplem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace