Host Radiožurnálu16. července  2010 v 10:55  

Miloš Adamec

Miloš Adamec - Foto: Šárka Ševčíková

Miloš AdamecFoto: Šárka Ševčíková

Páteční host Tomáše Pancíře odoperoval více než tisíc pacientů, kterým transplantoval nějaký orgán. Miloš Adamec, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM se domnívá, že jde o unikát. „Není tu velká konkurence, protože východní Evropa v oblasti transplantace zaostává za západní částí kontinentu,“ vysvětluje.
V sobotu 17. července bude hostem Eliška Fučíková, kurátorka výstavy malíře Hanse von Aachena.

Nabízí se otázka, na kolik lidí si z oné tisícovky operovaných vlastně pamatuje. Miloš Adamec přiznává, že mu v hlavě utkvěly především neúspěchy, které ho i po delší době bolí. Také si pamatuje lékaře, kteří se stali jeho kamarády a často se s nimi stýká. „Někteří lidé se vracejí, protože potřebují další transplantaci, jiné bych už ani nepoznal,“ poznamenává s tím, že už trémou před operacemi netrpí. „Existují komplikované případy, před kterými máte respekt,“ popisuje, ale vzápětí dodává, že nervozita se mu obvykle vyhýbá. 

Miloš Adamec - Foto: Šárka Ševčíková

Miloš AdamecFoto: Šárka Ševčíková

Doba operací je podle Miloše Adamce různá. Zatímco transplantace ledviny může být hotová za hodinu, játra může operovat i deset hodin. Po celou tu dobu musí být připraven široký tým z různých oddělení, přičemž na samotném sále zůstává jen několik málo lidí. 

Jedna z mála operací, která se u nás neprovádí, je transplantace střeva. „Zatím ji připravujeme a začít bychom mohli na podzim nebo na jaře,“ nastiňuje Miloš Adamec přípravy na nový chirurgický zákrok a dodává, že každá transplantace je napojení orgánu. „Nejhůře se připojuje ledvina, dobře například játra,“ uvádí. 

Každé tělo odmítá cizí orgán, proto je třeba podávat pacientovi léky, které zmírní přirozenou reakci organismu. Musí pacient s transplantovaným orgánem užívat do konce života léky? Jak se provádí transplantace v případě, že darovaný orgán pochází od živého člověka? I to vysvětlil Miloš Adamec ve vysílání Radiožurnálu. Jeho odpovědi si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 

 

Rozhovor s přednostou kliniky transplantační chirurgie pražského IKEM Milošem Adamcem o rekordní tisícovce provedených transplantací, na čem záleží, aby tělo přijalo nový orgán, i jak funguje tuzemská a zahraniční dárcovská síť

Vložit na svůj web

Záznam celého rozhovoru s Milošem Adamcem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace