Jaroslav Němeček

Jaroslav Němeček - Foto: Šárka Ševčíková

Jaroslav NěmečekFoto: Šárka Ševčíková

Jen těžko se mezi námi najde někdo, kdo by neznal čtyřku z Třeskoprsk, totiž Fifinku, Pinďu, Bobíka a Myšpulína. Za vzhledem oblíbených postaviček Čtyřlístku stojí kreslíř a autor časopisu Jaroslav Němeček. A právě s ním si 1. září povídala Hanka Shánělová, která se ho ptala nejen na stěžejní momenty Čtyřlístku, ale i na kreslířské začátky.
Ve čtvrtek 2. září bude hostem Petr Brabec, kondiční trenér a nutriční konzultant.

„S kreslením jsem byl vždycky spojený,“ vysvětluje Jaroslav Němeček s tím, že ve škole často kreslil pod lavicí. „Už od čtyř let mi maminka dávala papír a tužku nebo pastelky, abych byl hodný,“ vzpomíná s úsměvem na dětská léta. Ve škole mu občas kreslení přinášelo problémy. To v situacích, kdy narazil na učitele, který byl vděčným námětem na karikaturu. Jak Jaroslav Němeček přiznává, dodnes má své staré kresby schované – první naivní obrázky, krajinky nebo třeba husity. 

Kreslíř Jaroslav Němeček - Foto: Šárka Ševčíková

Kreslíř Jaroslav NěmečekFoto: Šárka Ševčíková

Mezi prvními kresbami by se jistě našel i první komiks. „Asi by šlo o první obrázky zvířat. Právě kresby koček a pejsků vlastně tvoří komiks – mají začátek a konec, občas se objeví nějaká bublina,“ domnívá se Jaroslav Němeček. 

Za vznik Čtyřlístku coby komiksového časopisu může cesta do Itálie a také manželka Jaroslava Němečka. „Když jsem jel do Itálie, octil jsem se v novém světě. Byl jsem překvapen, jak může být komiks jako hlavní součást časopisu pěkný a zajímavě zpracovaný,“ popisuje své tehdejší dojmy. Po návratu začal s manželkou přemýšlet. „Za jedno odpoledne a po jedné láhvi červeného vína jsme vymysleli postavičky, jejich charaktery a názvy,“ nastiňuje zrod kresleného časopisu. 

Jaroslav Němeček - Foto: Šárka Ševčíková

Jaroslav NěmečekFoto: Šárka Ševčíková

Hanka Shánělová se Jaroslava Němečka ptala například na popularitu u dětí, která ovlivnila vydávání Čtyřlístku, nebo na zahraniční konkurenci. Proč nemá Fifinka bohatou garderobu? Jak se líbí postavičkám na poštovních známkách? A kde vlastně leží Třeskoprsky? I to se dozvíte při poslechu záznamu rozhovoru. 

 

Rozhovor s Jaroslavem Němečkem, kreslířem a autorem Čtyřlístku, o tom, zda je pyšný na úspěch prvního typu nové známky s postavičkou Fifinky i jak náročné je po 41 letech vyprodukovat měsíčně hromadu nových stránek obrázkového čtení

Vložit na svůj web

Záznam celého rozhovoru s Jaroslavem Němečkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace