Ivo Dokoupil

Ivo Dokoupil, cestovatel a fotograf - Foto: Šárka Ševčíková

Ivo Dokoupil, cestovatel a fotografFoto: Šárka Ševčíková

Rumunský Banát člověka prověří a změní jeho pohled na život. I to v rozhovoru v Dopoledním Radiožurnálu tvrdí Ivo Dokoupil, spolupracovník Člověka v tísni, novinář, fotograf a průvodce. Nejen na život českých krajanů v Banátu, ale například i na to, jak do jejich tradičního způsobu života pronikají moderní technologie, se jej zeptala Lucie Výborná.

Místo, které si zamilujete, nebo také kulturní endemit. I s těmito slovy Ivo Dokoupil popisuje oblast zvanou Banát, místo v karpatských hřebenech na jihozápadě Rumunska, kde žije zhruba dva tisíce českých krajanů, kteří sem přišli za prací v první polovině 19. století. „Češi žijí na celém světě v mnoha komunitách, nikde však čeština není tak zachovalá, nikde nebyl kulturní vliv okolních etnik tak slabý jako právě tady,“ přibližuje Ivo Dokoupil, čím jej Banát okouzlil. 

Není pochyb o tom, že rumunský Banát se od jiných míst na světě, na nichž dodnes žijí komunity českých krajanů, v mnohém liší. Přestože tu totiž Češi žijí už 180 let, dokázali si až dodneška zachovat zvyky svých předků, kteří do oblasti před takřka dvěma stovkami let přišli, a to v takřka nezměněné podobě. „Kontakt s historií je tu velice silný,“ upozorňuje Ivo Dokoupil. 

Ivo Dokoupil s moderátorkou Lucií Výbornou - Foto: Šárka Ševčíková

Ivo Dokoupil s moderátorkou Lucií VýbornouFoto: Šárka Ševčíková

Otevřenost místních, pohostinnost a tradiční, zemědělský způsob života. Tak prý vypadá život v Banátu, v oblasti, kde dodnes žije velice silně věřící obyvatelstvo. „V Evropě a zvlášť u nás v Česku už nic podobného zažít nemůžeme,“ poukazuje host Lucie Výborné. 

Ač by se podle jeho slov mohl zdát opak, v rumunském Banátu nežijí pouze potomci Čechů, ale i jiné národnostní skupiny. Češi jsou přesto jediným etnikem, které si v oblasti až dodnes dokázalo zachovat své autentické tradice. Jakou roli v tom hrálo právě náboženství, silně ovlivňující život v celé komunitě? Také na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala. 

A Ivo Dokoupil odpověděl i na další otázky. V čem tkví kouzlo banátské krajiny? Jak dnes žijí tamní obyvatelé? A co pro ně obnáší turistický ruch? I to se dozvíte v záznamu celého rozhovoru, který si můžete kdykoliv poslechnout v našem audioarchívu. 

Záznam celého rozhovoru s Ivem Dokoupilem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace