Americký velvyslanec Andrew Schapiro: Česko udělalo za pouhých 25 let neuvěřitelný pokrok

Andrew H. Schapiro, velvyslanec Spojených států, ve studiu Radiožurnálu - Foto: Alžběta Švarcová

Andrew H. Schapiro, velvyslanec Spojených států, ve studiu RadiožurnáluFoto: Alžběta Švarcová

Když mu Norman Eisen předával diplomatické žezlo v Praze, prohlásil prý, že předává nejen funkci, ale také nejlepší práci na světě. Dnes jeho slova Andrew Schapiro, americký velvyslanec v Česku, potvrzuje. Kromě pozitivního naladění dostal také spoustu rad.

„Dal mi rady, jak přejít z pozice právníka na pozici diplomata,“ prozrazuje Andrew Schapiro v rozhovoru Hosta Radiožurnálu. V právnické oblasti se sice také vyjednává, ale na pozici diplomata musíte být opatrnější. „Musíte si dávat pozor na to, co říkáte. Někdy to jde, jindy ne,“ konstatuje. 

 

Hostem byl americký velvyslanec v Česko Andrew Schapiro. Jak vzpomíná na svou první návštěvu Prahy v roce 1982? A jaký je rozdíl mezi prací právníka a diplomatickým povoláním? Ptala se moderátorka Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Působení v Česku mu podle jeho mínění přináší celou řadu výhod. Mezi stěžejní z nich považuje fakt, že věří v názory, které zastupuje. „Máme skvělého prezidenta a výborný vztah s Českou republikou,“ potvrzuje Andrew Schapiro, který si uvědomuje, že kdyby funkci velvyslance zastával jinde, musel by v některých situacích bránit pozice, jimž zcela nevěří. A to by jeho práci komplikovalo. 

Čtěte také: Americké burgery a české pivo? Recept na úspěch, říká rodák z USA

Přichází nové americké století? 

Postavení Spojených států považuje za dobré. „Myslím, že jsme na pokraji něčeho, co můžeme nazvat novým americkým stoletím,“ tvrdí v té souvislosti a dodává: „Sdílíme demokratické hodnoty s čím dál větší částí světa.“ 

Když lidé mluví v souvislosti s Českem o východní Evropě, Andrew Schapiro je prý opravuje. „Zapomínají, že Praha je na západ od Vídně,“ vysvětluje.

Uznává však, že i Spojené státy se potýkají například se sociálními problémy. „Spoustu věcí se můžeme od Evropy naučit,“ připomíná Andrew Schapiro a zmiňuje především dostupnost zdravotní péče a otevřené vzdělávání pro všechny. 

Andrew Schapiro v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou mimo jiné zavzpomínal na svou první cestu do Prahy v roce 1982. „Bylo to překvapivé,“ popisuje ostrý kontrast mezi krásou budov a atmosférou strachu a podezřívání, kterou vnímal velmi silně. „Ale setkal jsem se s lidmi a navštívil mnoho pivnic,“ shrnuje. 

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace