Anna Freimanová: Dokument o Olze Havlové je dojemný, ale bez patosu. Tak by si to sama přála

15. květen 2014

„Olga si z Žižkova přinesla hrdost. Byla zvědavá, ráda četla, chodila na divadelní kurzy, našla si svůj svět,“ říká o Olze Havlové její dlouholetá kamarádka Anna Freimanová, editorka Knihovny Václava Havla. V kinech právě běží dokument Olga, jehož vznik iniciovala, napsala k němu také scénář. Natáčení dokumentu, ale i své vzpomínky na Olgu Havlovou přiblížila Anna Freimanová v Hostu Radiožurnálu.

„Spouštěcím mechanismem nápadu na dokument byly fotografie Honzy Kašpara, ale i Ivana M. Havla ze soukromých akcí. Důležité byly záběry Originálního videjournalu,“ popisuje Anna Freimanová. Jedním z kameramanů nezávislého videomagazínu byl její manžel Andrej Krob, objevily se také záběry Jaroslava Kukala, Přemysla Fialky a dalších.

Čtěte také

„S Olgou Havlovou jsme si byly nejblíže během revoluce v roce 1989. V bytě na Rašínově nábřeží probíhal revoluční život, chodila pošta, zvonily telefony. Měly jsme strach a obě jsme si o tom povídaly,“ popisuje.

Olga Havlová podle ní neměla ráda patos a faleš, nelíbily se jí zvláštní nadsázky, pokud neměly spojení s humorem. A toho se držel i dokument. „Snímek postrádá jakýkoliv patos. Režisér Miroslav Janek to nemá rád a velice hezky vyřešil konec. Pro mne osobně dokument je dojemný, ale je to tak, jak by si Olga sama přála,“ nastiňuje.

Anna Freimanová, dlouholetá kamarádka Olgy Havlové

Jak se Olga Havlová vyrovnala s rolí první dámy? Jak Anna Freimanová vzpomíná na život na Hrádečku ve společnosti Olgy Havlové? A co nového chystá Knihovna Václava Havla? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.

autor: prh
Spustit audio