Antivir v mobilním telefonu nevyřeší všechno. Hlavní je používat hlavu, radí odborník na internetovou bezpečnost

Bezstarostně držíme telefon, i když nám ho někdo může vytrhnout, varuje Michal Špaček - Foto: Fotobanka Pixabay

Bezstarostně držíme telefon, i když nám ho někdo může vytrhnout, varuje Michal ŠpačekFoto: Fotobanka Pixabay

Největším nebezpečím na internetu jsme my sami. Podle odborníka na internetovou bezpečnost Michala Špačka by si uživatelé měli dát pozor, co instalují do počítačů. Obezřetní by ale podle něj měli být i při cestě hromadnou dopravou.

Jedete tramvají, v ruce držíte mobilní telefon, přitom vám ho kdokoliv může vytrhnout a utéct. Pokud nemáte telefon zabezpečený heslem, může si zloděj posílat z vašeho telefonu SMS a dostane se zřejmě také do vaší e-mailové schránky. 

 

Rozhovor s odborníkem na internetovou bezpečnost Michalem Špačkem o největších hrozbách pro naše mobilní telefony, používání hesel a také o instalaci aplikací a programů. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

„Většina těch, kteří ukradnou telefon, ho někde prodá a nechce se dostat do internetového bankovnictví,“ uklidňuje Michal Špaček v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou posluchače. Riziko zneužití tu však zůstává. 

„Mám zapnuté šifrování telefonu, heslo, když chci používat aplikace, a mám také nejnovější operační systém, v němž jsou opraveny bezpečnostní chyby,“ popisuje Michal Špaček stav svého telefonu. 

Čtěte také: Facebook nemůže za všechno. Na útočníky může dítě narazit také na Instagramu nebo Snapchatu

Michal Špaček ve studiu Radiožurnálu - Foto: Šárka Ševčíková

Michal Špaček ve studiu RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková

Všem uživatelům chytrých telefonů radí neinstalovat aplikace, které „vypadají příliš dobře“. Takové jsou podle něj podezřelé. „Třeba přebarví Facebook narůžovo nebo vám nainstaluje starší verzi jiné aplikace,“ uvádí příklady. 

Ale ani antivirový program ve smartphonu vás podle něj neochrání před viry a podezřelými aplikacemi. „Antivir je nemusí zastavit. Doporučil bych spíš používat hlavu a dát si pozor, co do telefonu instaluji,“ radí. 

Audio záznam rozhovoru, ve kterém se dozvíte mnoho dalšího, si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace