Host Radiožurnálu28. července  2017 v 10:05  

Architektura je v krizi. Z domů kolem Prahy se mi dělá špatně, říká architekt Martin Rajniš

Budoucnost je v architektech, kterým je dnes něco málo přes 20 let, věří Martin Rajniš - Foto: Luboš Vedral

Budoucnost je v architektech, kterým je dnes něco málo přes 20 let, věří Martin RajnišFoto: Luboš Vedral

Co architekt, to jiný přístup. „Snažím se budovat konstrukce, které se lidem budou líbit na první pohled. Proto používám přírodní materiály, třeba dřevo,” přibližuje architekt Martin Rajniš v rozhovoru s Petrem Králem.

Věž pro Hansen House v Jeruzalémě od Martina Rajniše - Foto: Luboš Vedral

Věž pro Hansen House v Jeruzalémě od Martina RajnišeFoto: Luboš Vedral

Tento přístup se naplno projevil i u jednoho z jeho posledních projektů: při navrhování projektu Česká věž v Jeruzalémě. Má jít o rozhlednu ve tvaru kaktusu, která ve Svaté zemi zanechá nepřehlédnutelnou českou stopu. 

„Když přijedeme do Jeruzaléma, nemůžeme tam dělat něco urážlivého, agresivního. Snažíme se být harmoničtí, snažíme se dobu utlumení architektury, kterou teď prožíváme, překonat tím, že se těšíme na dobu za sto, sto padesát let. V tu chvíli architektura obejme lidi a řekne: ‚Pojďte ke mně!’” předpovídá Martin Rajniš. 

Architektura se musí líbit 

Opravdu je na tom současná architektura tak špatně, jak Martin Rajniš naznačuje? On sám je přesvědčen, že ano. „Vždy se najdou bezvadní lidé, kteří to umí. Problém je ale v tom, co se dělá ‚normálně’,” vysvětluje. 

„Bourat domy, které jsou svědky určité doby, by se nemělo.“
MARTIN RAJNIŠ

Takže zatímco v barokní vesnici se stavěly, slovy Martina Rajniše, „docela pěkné baráky”, v současnosti jsme na tom o dost hůř. „Architektura je dnes v krizi. Rozhlédnu-li se kolem Prahy, dělá se mi špatně,” svěřuje se. 

Jeho architektonickou dráhu zásadně ovlivnil obchodní dům Máj. Právě Martin Rajniš byl před dvaačtyřiceti lety u toho, když se slavnostně otevřel. A dodnes na něj prý hledí s kritickou láskou. „Pamatuji, jak na něj lidé nadávali, tyto nadávky mi v uších zněly celý život. Proto se snažím, aby se lidem architektura líbila, to je pravidlo číslo jedna,” zdůrazňuje. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace