Host Radiožurnálu18. března  2017 v 10:05  

Muži hubnou při běhu rychleji, ženy musí přidat cvičení, říká běžecký trenér Miloš Škorpil

Jak správně běhat? - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Jak správně běhat?Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Plynulé tempo by mělo běžci umožnit, aby mu stačil dech i na plynulý hovor. Alespoň to říká ultramaratonec, propagátor a trenér běhu Miloš Škorpil, podle kterého je nyní právě ten správný čas začít s běháním – zjara je tepleji, pohyb příjemnější a člověk nemusí být nabalený. Proč muži při běhání hubnou rychleji než ženy?

„Lidem doporučuji, aby běhali obden, protože si tak můžou vytvořit návyk, “ vysvětluje Škorpil v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou s tím, že po měsíci tréninku už člověku běhání začne chybět. 

Velký boom zažil takzvaný nordic walking, nyní se objevuje i nordic running, tedy běhání s hůlkami. I tento styl doporučuje. Většina lidí, kteří běhají, při tom podle něj sedí, tělo by mělo být přitom rovné jako při chůzi. 

V ekonomické době se především ženeme za výkony, což se projevuje i ve sportu. Ten má být ale především relax, člověk by se neměl nechat ovlivnit prostředím a běhat jenom tak, aby si to užíval. Rozdílné je například běhání ve městě a v přírodě. Podle čeho vybrat správnou botu? Právě podle terénu. 

Do lesa se hodí crossová bota, na cestách a silnicích stačí bota tréninková, silnější, u podrážky pružnější. Boty by také měly být o číslo větší než obvykle – při běhu se klenba propadá a noha se natáhne. 

Ženy by měly přidat další cvičení 

Škorpil doporučuje také běhání naboso, ale pak by měl člověk naboso i chodit. „Pokud v běžném životě chodím v botách, tak při běhání naboso vystavuji nohu další námaze, na kterou není zvyklá,“ upozorňuje. 

Muži jsou od přírody jinak konstituovaní, a tak při běhání rychleji hubnou, ženy jako nositelky života musí mít v sobě dostatek energie, a tak se tuku se hůře zbavují. „Ženy by k běhání měly přidat další cvičení,“ uzavírá. 

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu 

Autor:  Patricie Strouhalová  (pst), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace