Host Radiožurnálu23. července  2013 v 11:04  

Bronislav Ostřanský: O tom, co je na islámu dobré, se z médií nedozvíme

Bronislav Ostřanský, arabista a odborník na islám - Foto: Alžběta Švarcová

Bronislav Ostřanský, arabista a odborník na islámFoto: Alžběta Švarcová

Kdyby si prý o islámu měl dělat názor pouze na základě toho, co vidí v televizi a jiných médiích, zřejmě by se ho bál. „Chápu, že lidé, kteří si tvoří názor pouze na základě mediálních titulků, mohou mít důvod k obavám,“ podotýká v rozhovoru s Lucií Výbornou arabista a odborník na islám Bronislav Ostřanský.

Jeho pohled jakožto islamologa je komplexnější. „Z islámu, stejně jako z jiných náboženství, může vzejít mnoho dobrého i zlého. Problém však je, že o tom dobrém se z médií nedozvíme,“ říká. 

Jedním z témat, jimž se západní média v souvislosti s islámem často věnují, je postavení žen v muslimských zemích. „V Božích očích jsou si muž a žena rovni. Podle Koránu však mají rozdílná práva a povinnosti,“ říká k tomu Bronislav Ostřanský. 

„Muslimští vykladači často zdůrazňují, že muž a žena jsou fyzicky a psychicky odlišní. Tomu podle nich odpovídá místo v rámci Božích ustanovení,“ shrnuje muslimský pohled na postavení žen v islámské společnosti. 

Hrozí vlastně podle Bronislava Ostřanského to, co Samuel Huntington v polovině 90. let nazval střetem civilizací? Jak souvisí ramadán a dopravní nehody? A co by si měli přečíst ti, kteří se chtějí o islámu dozvědět víc než jen to, co nám předkládají média? 

Záznam celého rozhovoru s Bronislavem Ostřanským a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace